Hlavní obsah
Volodymyr Zelenskyj reaguje na odhady výsledků prvního kola prezidentských voleb. Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj (1978) je ukrajinský herec a politik. Hrál v řadě komedií, zejména romantických a velkou popularitu mu získal satirický pořad Služebník lidu. V roce 2018 vstoupil do politiky, kde rychle získal podporu. Vyhrál první kolo prezidentských voleb pořádané 31. března 2019. Druhé kolo v dubnu pak úspěšně vyhrál, a stal se prezidentem Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj reaguje na odhady výsledků prvního kola prezidentských voleb. Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP
Volodymyr Zelenskyj

Už jako teenager uspěl už v soutěžích talentů ruské televize KVN, kde si připsal v roce 1997 vítězství. Pak založil skupinu Kvartal 95, která také uspěla v soutěžích KVN. Účastnil se ukrajinské veze Stardance a hrál v mnoha, filmech, většinou komediích a romantických komediích (Láska ve velkém městě 1-3, Služební román v naší době, Rževskij versus Napoleon).

Jeho popularitu ještě zvýšil satirický pořad Služebník lidu, kde ztvárnil středoškolského učitele bojujícího s korupcí, který se stane hlavou státu. Vysílá se od roku 2015 na kanále 1+1 a dostupný je i na internetu. Produkuje jej skupina Kvartal 95.

V březnu 2018 byla registrována politická strana Služebník lidu. V televizní show na Silvestra 2018 Zelenskyj oznámil, že bude kandidovat v prezidentských volbách.

Zelenskyj je proevropský, řekl, že by byl rád, kdyby byla Ukrajina členem EU a NATO, ale přál by si, aby se o tom rozhodlo v referendech. Je zastánce přímé demokracie, chce, aby lidé rozhodovali o podstatných otázkách v referendech a rád by zavedl odvolatelnost politiků. V rámci boji proti korupce by zbavil prezidenta, poslance i soudce imunity. Soudy by změnil na porotní.

Rád by ukončit válku na Donbasu, a to v rámci jednání s Ruskem, protože je přesvědčen, že vůdci samozvaných separatistických lidových republik, Doněcké a Luhanské, jsou loutkami Moskvy.

Během války ale podporoval ukrajinskou armádu, skupina Kvartal 95 dala armádě a milicím milion hřiven (tehdy asi dva miliony korun).

Zelenskyj se postavil proti zákonům omezujícím využití ruštiny a vysílání ruských filmů. Řada jeho pořadů je v ruštině a v roce 2018 byl zakázána na Ukrajině romantický film Láska ve velkém městě 2, kde hrál hlavní roli.

Je oblíbený zejména u mladých lidí, ale jeho slabinou je napojení na kontroverzního ukrajinského oligarchu z Dněpropetrovska (dnes Dnipro) Ihora Kolomojského, který vlastní stanici 1+1 a patří mezi tři nejbohatší Ukrajince s majetkem ve výši 25 až 30 miliard korun. Je hlavním akcionářem skupiny Privat, jejíž součástí je i Privat Bank a je majitelem fotbalového klubu SC Dnipro 1.

Dne 31. března 2019 vyhrál první kolo prezidentských voleb ziskem 30 % hlasů. Postoupil tak do kola druhého proti tehdejšímu prezidentovi Petru Porošenkovi. Druhé kolo voleb konající se 21. dubna pak s přehledem (74 % hlasů) vyhrál a stal se tak novým prezidentem Ukrajiny. Do funkce nastoupil 20. května 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků