Hlavní obsah
Volodymyr Zelenskyj reaguje na odhady výsledků prvního kola prezidentských voleb. Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Volodymyr Zelenskyj: Z herce ukrajinským prezidentem

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj (*1978) je ukrajinský politik a bývalý herec. Objevil se v řadě komedií, zejména romantických. Velkou popularitu mu získal satirický pořad Služebník lidu. V roce 2018 vstoupil do politiky, kde rychle získal podporu. O rok později byl zvolen prezidentem Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj reaguje na odhady výsledků prvního kola prezidentských voleb. Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP
Volodymyr Zelenskyj: Z herce ukrajinským prezidentem

Pochází z Krivého Rihu v dnešní centrální Ukrajině. Narodil se v rusky mluvící rodině, otec Oleksandr se věnoval kybernetice na tamní univerzitě, matka Rymma byla inženýrka. V dětství strávil čtyři roky v Mongolsku, když tam otec pracoval.

Už jako teenager uspěl v soutěžích talentů ruské televize KVN, kde si připsal v roce 1997 vítězství. Pak založil skupinu Kvartal 95, která také uspěla v soutěžích KVN. Účastnil se ukrajinské verze Stardance a hrál v mnoha filmech, nejčastěji komediích a romantických komediích (Láska ve velkém městě 1–3, Služební román v naší době, Rževskij versus Napoleon).

Služebník lidu

Jeho popularitu ještě zvýšil satirický pořad Služebník lidu. Sám se podílel na jeho vzniku a obsadil i hlavní roli. Ztvárnil středoškolského učitele dějepisu Vasyla Holoborodka. Video, na němž krtizuje korupci, jej nečekaně vystřelí až k výhře v prezidentských volbách. Vysílal se od roku 2015 na kanále 1+1 a dostupný je i na internetu. Produkovala jej skupina Kvartal 95.

V březnu 2018 byla registrována politická strana Služebník lidu. V televizní show na Silvestra 2018 Zelenskyj oznámil, že bude kandidovat v prezidentských volbách.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Foto: ČTK/AP

V prvním kole obdržel 30 % hlasů a postoupil do druhého z prvního místa. V něm se utkal s úřadujícím prezidentem Petrem Porošenkem. Zelenskému věnovalo hlas 73 % voličů, po vzoru své televizní postavy tak i ve skutečném světě stanul v čele státu.

Prezidentská léta

Zelenskyj je proevropský, opakovaně zmiňoval, že by Ukrajinu rád viděl jako člena Evropské unie a NATO. O vstupu by však měla rozhodovat referenda. Podporuje principy přímé demokracie. Referenda mají rozhodovat o podstatných otázkách a rád by zavedl odvolatelnost politiků. V rámci boji proti korupce avizoval, že by rád zbavil prezidenta, poslance i soudce imunity. Soudy by změnil na porotní.

Nechal se také slyšet, že by chtěl rád ukončit válku na Donbasu, a to v rámci jednání s Ruskem, protože je přesvědčen, že vůdci samozvaných separatistických lidových republik, Doněcké a Luhanské, jsou loutkami Moskvy.

Během války ale podporoval ukrajinskou armádu, skupina Kvartal 95 dala armádě a milicím milion hřiven (tehdy asi dva miliony korun).

Zelenskyj se postavil proti zákonům omezujícím využití ruštiny a vysílání ruských filmů. Řada jeho pořadů je v ruštině a v roce 2018 byl zakázána na Ukrajině romantický film Láska ve velkém městě 2, kde hrál hlavní roli.

Je oblíbený zejména u mladých lidí, ale jeho slabinou bylo napojení na kontroverzního ukrajinského oligarchu z Dněpropetrovska (dnes Dnipro) Ihora Kolomojského, který vlastní stanici 1+1 a patří mezi nejbohatší Ukrajince s majetkem ve výši několika miliard korun. Je hlavním akcionářem skupiny Privat, jejíž součástí je i Privat Bank a je majitelem fotbalového klubu SC Dnipro 1.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým týmem natočil zdravici v ulicích Kyjeva, aby dal najevo, že nikam neutíká

Foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Dne 31. března 2019 vyhrál první kolo prezidentských voleb ziskem 30 % hlasů. Postoupil tak do kola druhého proti tehdejšímu prezidentovi Petru Porošenkovi. Druhé kolo voleb konající se 21. dubna pak s přehledem (74 % hlasů) vyhrál a stal se tak novým prezidentem Ukrajiny. Do funkce nastoupil 20. května 2019.

Do povědomí prakticky celého světa se Zelenskyj dostal v únoru 2022, kdy Rusko zahájilo na Ukrajinu invazi. Ukrajinský prezident si vysloužil respekt tím, že z hlavního města Kyjeva před boji neuprchl, jak mylně uváděla Moskva, naopak jakožto nejvyšší státník vyměnil oblek za vojenskou výbavu a přímo z centra natáčel svým občanům videa se slovy podpory. Zelenskyj rovněž apeloval na EU a NATO, jejichž členem Ukrajina není, aby ve věci ruské invaze jednaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků