Hlavní obsah
Ivan Bartoš Foto: Petr Hloušek, Právo

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš, povoláním IT specialista, je spojen s Českou pirátskou stranou. V jejím čele je od roku 2009 dosud, jen s malou přestávkou mezi červnem a zářím 2013. Po fenomenálním úspěchu strany v parlamentních volbách v roce 2017 se stal poslancem za Středočeský kraj.

Ivan Bartoš Foto: Petr Hloušek, Právo
Ivan Bartoš

Bartoš se narodil 20. března 1980 a vyrůstal v Jablonci nad Nisou. Vystudoval obor informační studie a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, má za sebou semestr na Computer Science Faculty na University of New Orleans jako vědecký pracovník.

Během studia se zabýval zejména problematikou vyhledávání a získávání informací z heterogenních systémů a možnostmi jejich integrace. Současně spolupracoval s knihovnami, zejména s Národní knihovnou a Státní technickou knihovnou v Praze, na projektech standardizace ve vyhledávání a sdílení informací.

Pracoval pro české i zahraniční firmy jako specialista na informační technologie. V roce 2015 uváděl do života nový český pracovní portál. Na volební kampaň si bral dovolenou, protože jak sám říká, „politika ho neživí”.

Piráti v parlamentních volbách v roce 2010 získali 0,8 procenta hlasů, o tři roky později to už bylo 2,66 procenta. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval jako lídr Pirátů. Strana ale získala jen 4,78 procenta hlasů a do EP se nedostala. Bartoš však získal 12 644 preferenčních hlasů, což byl v Česku třináctý nejvyšší počet. Dva týdny po volbách rezignoval na post šéfa strany a dále působil pouze jako řadový člen a posléze jako člen republikového výboru.

V roce 2015 se stal vedoucím mediálního odboru Pirátů a v následujícím roce byl na celostátním fóru v Olomouci znovu zvolen do čela.

Fenomenální úspěch přišel v roce 2017. S heslem Pusťte nás na ně vzali volby do dolní parlamentní komory ztečí. Nakonec získali 10,79 procenta hlasů a celkově skončili třetí za hnutím ANO a ODS. Ve Sněmovně obsadili 22 poslaneckých křesel.

Bartoš chápe Piráty jako „demokratickou politickou platformu, která se pokouší reflektovat realitu třetího tisíciletí”.

Již během studií se angažoval v neziskovém sektoru, v současnosti se angažuje v aktivitách souvisejících s DIY kulturou. Aktivně se věnuje hudbě, hraje na akordeon, zpívá v kapele Nohama napřed a jako DJ mixuje psychedelic trance. Je vášnivým čtenářem a filmovým nadšencem. Je ženatý s Lydií Frankou, členkou Pirátské stany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků