Hlavní obsah

Čeští politici reagují na výsledky slovenských voleb. Zazněly gratulace i jedno varování

1. 10. 2023, 13:15

Premiér Petr Fiala (ODS) věří v další úzkou spolupráci Česka a Slovenska. Slovákům popřál, ať jejich povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Reagoval tak na výsledek slovenských parlamentních voleb na sociální síti X. Přání udržet dosavadní nadstandardní vztahy s budoucí slovenskou vládou vyjádřili i další lídři pětikoalice.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Premiér Petr Fiala

Článek

„Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí,“ uvedl Fiala. Podotkl, že Česko se Slovenskem spojují historické vazby a blízkost, ale i přátelské vztahy.

V sobotních volbách zvítězil Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. S odstupem skončilo druhé Progresivní Slovensko (PS) Michala Šimečky. Třetí je Hlas-SD Petera Pellegriniho.

Prezident Petr Pavel uvedl, že vůli občanů je třeba respektovat. Podle něj je v zájmu ČR udržet nadstandardní vztahy se Slováky.

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, která zachová prozápadní a prodemokratické směřování země.

Výsledky voleb na Slovensku 2023

30. září 2023 proběhly předčasné volby do Národní rady SR. Vítězem se stala populistická politická strana Směr – sociální demokracie v čele s expremiérem Robertem Ficem.

Volby na Slovensku: Čaputová pověří Fica sestavením vlády

KOMENTÁŘ: Kam kráčíš, Slovensko? Za Robertem Ficem – Petr Šabata

Jurečku potěšil výsledek slovenských lidovců, kteří se tak vrátí do slovenské Národní rady. Podobně se vyjádřili i lidovečtí ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík. „Stejně tak z celého srdce přeji Slovensku, aby se podařilo složit vládu, která zachová prozápadní a prodemokratické směřování země a bude nám nadále spolehlivým partnerem i spojencem,“ uvedl vicepremiér Jurečka.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí.

Podle Bartoše Česko a Slovensko spojuje nejen společná historie, ale i evropská budoucnost. Blízkost obou zemí považuje za výhodu, kterou je potřeba rozvíjet. „Politická jednání jsou na úplném začátku, ale pevně věřím, že i s budoucí slovenskou vládou budeme pokračovat v nadstandardní spolupráci mezi Českem a Slovenskem,“ uvedl Bartoš. Pogratuloval také šéfovi PS Šimečkovi. „Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování,“ dodal předseda Pirátů.

Podle místopředsedy vlády Víta Rakušana (STAN) jsou výsledky slovenských voleb poučením i pro ČR. Pokud chce udržet liberální demokracii, je potřeba její výhody vysvětlovat i lidem z periferie či zklamaným.

Vášáryová: Koalice Směru, Hlasu a SNS je to nejhorší, co si lze představit

Podle Rakušana je výsledek slovenských voleb „varováním i poučením“ také pro Česko. „Obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné. Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo. Lidem ve vyloučených lokalitách, lidem chudším, zklamaným. A vytvářet společnost odolnou proti strachu,“ uvedl Rakušan.

Také šéfka TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová popřála sestavení vlády s euroatlantickým směřováním, která by uklidnila polarizovanou společnost.

Podle Pekarové Adamové jsou vztahy Česka a Slovenska i po rozdělení společného státu mimořádné. Je přesvědčena o tom, že to tak zůstane. „Přeji Slovensku sestavení vlády, která se přihlásí k euroatlantickému směru zahraniční politiky a dokáže uklidnit polarizovanou společnost,“ napsala šéfka TOP 09.

Fico před volbami prohlásil, že by po návratu k moci ukončil vojenskou pomoc Ukrajině. „Nepředbíhala bych. Je důležité vnímat nejen to, co říká vítěz voleb, ale i co říkají strany, které s ním v té vládě mohou být. Tady je největším jazýčkem na vahách Hlas Petera Pellegriniho, který takto nehovoří,“ řekla šéfka TOP 09 v České televizi. Podle ní má početní šanci na sestavení kabinetu vedle Směru-SD ale i druhé PS.

Také Pekarová Adamová zmínila ponaučení ze slovenských voleb. „Je velmi důležité vidět, že je ta rozdrobenost politické scény zejména na demokratické části spektra překážkou lepších volebních zisků a možností vládnout pro ty, kteří mají prozápadní směřování zcela jasné,“ uvedla předsedkyně Sněmovny.

VOLEBNÍ STUDIO NOVINEK Z PRAHY A BRATISLAVY

Foto: Novinky

Volby na Slovensku 2023

V neděli v 9:00 začalo speciální volební studio Novinek.cz, vysíláním provázeli z Prahy Eva Mikulecká a z Bratislavy Michael Rozsypal. S odborníky rozebrali výsledky ostře sledovaných slovenských voleb.

Výsledky okomentovali šéfredaktor Práva Petr Šabata, politička a diplomatka Magda Vášáryová, ředitel agentury Focus Martin Slosiarik, novinářky Zuzana Kovačič HanzelováLaura Kello, publicista Tomáš Němeček a politolog Grigorij Mesežnikov.

Výběr článků