Hlavní obsah
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Sergej Šojgu

Je významný ruský politik, armádní generál, bývaly ministr pro mimořádné situace, gubernátor Moskevské oblasti a od roku 2012 ministr obrany Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Sergej Šojgu

Sergej Kužugetovič Šojgu (Серге́й Кужуге́тович Шойгу́) se narodil 21. května roku 1955 ve městě Čadan do tuvinské rodiny. Studoval na Krasnojarském polytechnickém institutu, který úspěšně absolvoval v roce 1977.

Následujících deset let pracoval na stavebních projektech po celém světě. V roce 1988 se stal funkcionářem Abakanské větve Komunistické strany Sovětského svazu. V roce 1990 se přemístil ze Sibiře do Moskvy, kde byl jmenován zástupcem předsedy Státní architektonické a stavební komise Ruské federace.

Ministr pro mimořádné situace

V roce 1991 byl jmenován předsedou Záchranného sboru, který byl následně přejmenován na Státní výbor pro mimořádné situace a později na Ministerstvo pro mimořádné situace. Vzhledem ke svým manažerským schopnostem a prozíravosti během krizových situací nabyl značné popularity.

V roce 1999 se stal členem provládní strany Jednota a v témže roce byl vyznamenán nejprestižnějším státním vyznamenáním Hrdina Ruské federace.

O tři roky později byl představen jako jeden z potenciálních kandidátů na gubernátora Moskevské oblasti, kterým se stal následně v dubnu téhož roku, kdy byl zvolen místním legislativním sborem.

Ministr obrany

V listopadu roku 2012 jej prezident Vladimir Putin jmenoval ministrem obrany místo Anatolije Serďukova zdiskreditovaného korupčními skandály. 

Ruský president Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu

Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

Šojgu v roce 2013 nařídil velitelům kasáren začít každé ráno zpěvem ruské hymny, sestavit závazný seznam vojensko-vlasteneckých knih a civilním zaměstnancům ministerstva obrany nosit formální oblečení.

O rok později oznámil výrazné posílení přítomnosti ruských vojenských sil  ve světě prostřednictvím zjednodušení kotvení lodí a uzavření dohod s Vietnamem, Kubou, Venezuelou, Nikaraguou a několika dalšími státy, týkajících se vybudování stálých vojenských základen či případně letadlových čerpacích stanic.

V roce 2015 proti němu bylo na Ukrajině zahájeno trestní řízení ve věci vytvoření ilegální vojenské skupiny, která měla bojovat proti ukrajinské armádě na východě země.

Putin ocenil působení v Sýrii

Činnost ministerstva obrany pod jeho vedením byla oceněna prezidentem Putinem v souvislosti se zahájením intervence v Sýrii v roce 2015. Putin ocenil zejména operace prováděné ruskými piloty, kteří útočili na předem stanovené cíle, a také námořní síly z Kaspické flotily, které pomocí řízených střel zasáhly všechny stanovené objekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků