Hlavní obsah
Norský premiér Jens Stoltenberg. Foto: Profimedia.cz

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg je norský politik, který se v roce 2014 stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO). Je členem Norské dělnické strany (NAP) Arbeiderbladet, které v současnosti předsedá. V Norsku v 90. letech působil na ministerských postech. V roce 2000 usedl na jeden rok do křesla norského premiéra, podruhé byl v čele vlády v letech 2005 až 2013, kdy vedl rudo-zelený koaliční kabinet.

Norský premiér Jens Stoltenberg. Foto: Profimedia.cz
Jens Stoltenberg

Levicově založený politik byl známý svými vášnivými projevy na téma sociálního zabezpečení v zemi s jedním s nejrozvinutějších sociálních systémů na světě. Podporoval silnou státní kontrolu ekonomiky, která podle něj přinese větší zaměstnanost ve veřejném sektoru. Byl rovněž častým favoritem žebříčků oblíbenosti norských politiků.

Jens Stoltenberg se narodil 16. března 1959 v norském hlavním městě Oslu. Jeho původ ze známé politické rodiny naznačil směřování do budoucna. Stoltenbergův otec Thorvald byl ministrem zahraničí a vyjednávačem OSN pro Bosnu, teta Marianne Heibergová se účastnila rozhovorů, které dláždily cestu historické mírové dohodě mezi Palestinou a Izraelem v roce 1993.

Ruský prezident Medvěděv s norským premiérem Stoltenbergem

Foto: /Cornelius Poppe/Scanpix Norway , Reuters

Stoltenberg vystudoval ekonomickou vysokou školu a několik let se živil jako novinář v deníku Norské dělnické strany (NAP) Arbeiderbladet, jejímž byl členem. V letech 1993 až 1996 pak působil ve vládě jako ministr ropného průmyslu a energetiky, v letech 1996 až 1997 vykonával funkci ministra financí. Stal se také členem Stortingu, norského národního shromáždění.

V roce 2000 stanul Stoltenberg poprvé v čele vlády, kde setrval jeden rok. Toto angažmá mu otevřelo cestu do křesla předsedy NAP. Premiérem se stal podruhé v roce 2005, kdy ve volbách zvítězila rudo-zelená koalice. Funkci vykonával do roku 2013.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Foto: Yves Herman, Reuters

V současnosti je generálním tajemníkem NATO. Do funkce byl zvolen v říjnu 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků