Hlavní obsah
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Lubomír Zaorálek

Vzděláním filosof a v posledních letech zároveň expert ČSSD na zahraniční politiku a místopředseda strany. Zaorálek je také jedním z emotivních rétorů Poslanecké sněmovny, v letech 2010 až 2013 byl jejím místopředsedou. Od ledna 2014 do prosince 2017 zastával post ministra zahraničních věcí ČR. V roce 2019 se do vlády vrátil jako ministr kultury.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Lubomír Zaorálek

Narodil se 6. září 1956 v Ostravě. V roce 1982 ukončil studium filosofie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Následně pracoval v ostravském studiu Československé televize, které však musel z politických důvodů opustit. Před listopadem 1989 pracoval tři roky u Československé socialistické strany.

V souvislosti s listopadovými událostmi patřil k zakladatelům Občanského fóra (OF) v Ostravě, za něž byl následně v rámci změn kooptován jako poslanec do tehdejšího Federálního shromáždění. OF zastupoval i v radě města. Stal se též odborným asistentem katedry filosofie ostravské univerzity. Přednášel v oboru politická filozofie, současná filozofie, etika a české politické myšlení 19. a 20. století.

Lubomír Zaorálek na 35. sjezdu ČSSD

Foto: Petr Horník, Právo

Od roku 1994 je Zaorálek členem ČSSD, za kterou působil nejprve v radě města, od roku 1996 dosud je poslancem. Je předsedou Krajského výkonného výboru ČSSD Moravskoslezského kraje a místopředsedou ČSSD.

Je rozvedený a má tři děti - Tamaru, Ondřeje a Michala.

Zaorálek zastupoval na podzim 2009 Sněmovnu při jednání před Ústavním soudem, který jednal o ústavní stížnosti na zkrácení volebního období Sněmovny. Za své vystoupení sklidil kritiku zejména od pravicových politiků, neboť údajně nedokázal adekvátně zodpovědět otázky soudců a ani argumentačně nedosahoval kvalit protistrany, kterou byl zkušený advokát Jan Kalvoda.

Mnoha lidem utkvěla v paměti Zaorálkova účast v talk show Jana Krause - Uvolněte se prosím, kde se politik na obrazovce České televize přiznal, že v mládí zkoušel čichat rozpouštědlo čikuli a připustil rovněž, že v minulosti jedl psa.

Zaorálek je znám svými emotivními projevy ve Sněmovně, nebrání se žádné debatě a u řečnického pultíku se často střetává s jiným vášnivým řečníkem - Miroslavem Kalouskem (TOP 09)

Zaorálek byl od roku 2010 stínovým ministrem zahraničí ČSSD a předpokládalo se, že pokud bude strana sestavovat vládu, pozici si uchová. Byl prezidentu Miloši Zemanovi navržen, ale současně bylo jasné, že je jedním z těch, s kým má Zeman problém. Sobotka ale na Zaorálkovi trval. Zeman jej nakonec ministrem zahraničí jmenoval. Šéfem české diplomacie byl Zaorálek od ledna 2014 do prosince 2017.

Nakonec se v červnu 2017 stal po rezignaci předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky volebním lídrem strany pro Sněmovní volby, které se konaly na podzim toho roku. ČSSD tehdy obdržela nejhorší výsledek ve své novodobé historii, jen 7,27 %. Postupnou obměnou vedení se z čela ČSSD stáhl i Zaorálek a v březnu následujícího roku už znovu nekandidoval ani na post místopředsedy.

Do vlády se nicméně vrátil na konci srpna 2019, kdy usedl v křesle ministra kultury. Jeho jmenování ukončilo několikaměsíční spor o obsazení tohoto resortu, z něhož ČSSD stáhla Antonína Staňka a chtěla ho nahradit svým místopředsedou Michalem Šmardou. S tím ale nesouhlasil prezident Miloš Zeman, který se nejprve nějakou dobu zdráhal odvolat Staňka, a následně odmítl jmenovat ministrem kultury Šmardu. Sociální demokraty tak postavil před rozhodnutí, zda navrhnout jiného kandidáta a Zemanovi tak tolerovat postup, jenž byl podle mnohých protiústavní, nebo odejít z vlády. To ale podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo přesně to, co Zeman chtěl. Nakonec padlo rozhodnutí setrvat v kabinetu a navrhnout Zaorálka, kterého Zeman bez otálení ministrem jmenoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků