Hlavní obsah

Preference TOP 09 jsou bídné. Nástupce Langšádlové musí být hvězda, míní politologové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Pokud si od odchodu ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové slibuje TOP 09 vzestup preferencí, je na omylu, míní politologové. Ledaže by nástupcem byla „celebrita v oblasti vědy“, která by na sebe dokázala strhnout pozornost. Rošádu zkritizoval zakladatel strany Miroslav Kalousek.

Článek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vysvětlovala odchod Langšádlové tím, že dávala více úsilí do obsahové části práce než do prezentace navenek. Langšádlová řekla, že končí kvůli tomu, že svou práci neuměla lépe prodat a neměla „lajky“. Vědecká komunita si však její působení pochvalovala.

Politolog Ladislav Mrklas z Cevro Institutu řekl, že zdůvodnění k odchodu ministryně působí bizarně.

„Zvlášť, když si uvědomíme, že TOP 09 zakládali Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek, což byli hodnotově ukotvení politici. Pokud má nyní podat ministryně demisi, protože má málo lajků, tak u strany tohoto intelektuálního typu, která by měla být stranou nějakých společenských elit, je to dost pozoruhodná záležitost,“ uvedl.

Pekarová ke konci Langšádlové: Více se věnovala obsahové práci než její prezentaci navenek

Domácí

Jen plácnutí do vody?

Očekával by, že TOP 09 bude mít při výměně alespoň jasno, koho do úřadu nasadí. „A že ten, koho tam chce dát, bude nějaká celebrita z oblasti vědy. Že přitáhnou bývalého rektora, šéfa Akademie věd, úspěšného vědce, který má díky svému jménu šanci strhnout pozornost. Pokud to bude neznámý kariérní politik, tak nechápu, proč to TOP 09 vůbec dělá,“ uvedl.

Jestli nástupce Langšádlové nebude někdo s jasnou vizí a s připravenou „mediální ofenzivou“, půjde podle něj jen o plácnutí do vody.

Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Aleš Michal považuje za hlavní důvod k výměně Langšádlové upadající preference TOP 09, které nedosahují pěti procent potřebných pro vstup do Sněmovny.

„Z fungování v rámci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sice TOP 09 dlouhodobě profituje co do volebních výsledků, zároveň však vedle ODS ztrácí témata i mediální atraktivitu. To je pro tak malou stranu celkem zásadní problém,“ poznamenal.

Kdo chtěl její rezignaci? A co si slibuje od nástupce? Tanec na Tik Toku?
Miroslav Kalousek

Také on se domnívá, že novým ministrem by měl být někdo mediálně zdatný, kdo bude obratně komunikovat s médii a lépe prodávat svou práci, pokud je hlavním důvodem konce Langšádlové neviditelnost.

Zatímco Langšádlová má například na síti X přes 7000 sledujících, její médii nejčastěji zmiňovaný potenciální nástupce, poslanec Matěj Ondřej Havel, má sledujících kolem 1770.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová

Připomněl, že TOP 09 má kromě Langšádlové ve vládě už jen vicepremiéra a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Za chybu bych to tedy apriorně neoznačil, rozhodně to však pozici strany nepřidává,“ uvedl Michal. TOP 09 ale nemohla kvůli své pozici v povolebních vyjednáváních mířit na silné resorty, dodal.

Mrklas připomněl, že jako kompenzaci dostala strana pro Pekarovou Adamovou funkci šéfky Sněmovny, která patří mezi nejvyšší ústavní pozice a je dost viditelná. „Zdravotnictví je taková past, těžko tam může kdokoliv dlouhodobě uspět,“ konstatoval.

Kritický Kalousek

K výměně se na síti X vyjádřil i zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Rozhodně nevěřím, že kdokoliv může na tom místě udělat víc. To místo spíš nikdy nemělo vzniknout. Odpovědnost za to nenese Helena Langšádlová, ale předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která obětovala vliv své strany ve vládě za reprezentativní, ale nevýkonnou funkci předsedkyně Sněmovny,“ navezl se do své nástupkyně v čele strany.

Zmínil i podporu vědecké obce, která si výkon Langšádlové pochvalovala a vyjádřila obavu, že její demise pozdrží projednávané záležitosti. Podle Kalouska je pozice bezportfejního ministra pro vědu od začátku politováníhodná už kvůli tomu, že s ní kompetenční zákon nepočítá.

„Posadit kohokoliv do křesla bez ministerstva, bez pravomocí a přidělit mu nálepku bez obsahu je dopředu odsouzeno k nezdaru. Helena Langšádlová se svou zarputilou pracovitostí dělala, co mohla, ale bez nástrojů, bez opory v zákoně a bez opory vlastní strany můžete jen velmi málo,“ napsal.

„Vědecká obec nechtěla, aby rezignovala. Ministryně rezignovat nechtěla, byla k tomu nevybíravě dotlačena. Tak kdo chtěl její rezignaci a proč? A co si slibuje od nástupce se stejnými nulovými pravomocemi? Tanec na Tik Toku za účelem veřejné známosti? I velmi schopný člověk se to bude učit minimálně rok. A to už budou volby. Ale zase snad bude umět tweetovat a bude mít dost lajků,“ dodal.

Ministryně Langšádlová podává demisi

Domácí

Reklama

Související články

Ministryně Langšádlová podává demisi

Ve vládě premiéra Petra Fialy nastanou změny. Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi. Podrobnosti sdělí na briefingu...

Výběr článků

Načítám