Hlavní obsah

Zaorálek se setkal s nakaženým koronavirem a musel na test. Půl dne strávil v nejistotě

6. 7. 2020, 20:32 – Praha • Aktualizováno 6. 7. 2020, 22:19

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí absolvoval test na covid-19, výsledek byl negativní, oznámil večer na svém facebookovém profilu. Na test musel kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem ve Větrném Jeníkově na Vysočině koncem června. Zaorálek se však nemůže vrátit do Prahy, jak plánoval, musí zůstat v karanténě v Ostravě.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Článek

Ministr uvedl, že výsledek je negativní s jistotou 99,9 procenta: „Jsem moc rád, že nezkomplikuji život svým blízkým, spolupracovníkům a všem, se kterými jsem v posledním týdnu osobně jednal. Uvědomil jsem si, kolik by takových za těch deset dní bylo.”

O tom, že před nedávnem strávil delší dobu ve Větrném Jeníkově ve společnosti nakaženého člověka, ho v pondělí po poledni telefonicky informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). „Řekl mi, že je mu to líto, ale má pro mě nepříjemnou zprávu. Byl jsem prý vytrasován jako někdo, kdo 26. června strávil ve Větrném Jeníkově delší čas ve společnosti člověka, který je nakažen koronavirem covid-19. Řekl mi, že mám vyčkat doma a že mi budou volat hygienici s dalším postupem,” uvedl. Ministr poté absolvoval výtěr u pojízdné záchranné služby Ostrava - Jih a čekal na výsledek.

„Ten jsem po pár hodinách dostal a je, zaplaťpánbůh, negativní,” uvedl ministr, „tak se po půldni stráveném v nejistotě vracím do Prahy a zítra do práce.”

To však nemůže, hlavní hygienička Jarmila Rážová mu však po konzultaci s krajskými hygieniky o situaci ve Větrném Jeníkově doporučila zůstat kvůli dvoutýdenní inkubační době covidu-19 ještě čtyři dny doma. „V pátek budu muset muset absolvovat ještě jeden test na koronavirus a pokud bude opět negativní, budu moci zpět do práce," napsal později večer Zaorálek.

Ve Větrném Jeníkově se v neděli objevil nový případ covidu-19 na Vysočině, podle webu obce je tam víc lidí, kteří mají některé z příznaků připisovaných koronaviru. Výsledky testů mají být v úterý. V městysi byla znovu zavedena povinnost nosit roušky a dodržovat rozestupy, do odvolání je uzavřená knihovna, obecní úřad, hostinec nebo pošta Partner. Obchody zůstaly otevřené.

Reklama

Výběr článků