Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ

Dukovany

Pětadvacet let jí patří křeslo pro největšího producenta elektrické energie v Česku. Vytlačit se ji sice chystá mladší Temelín, ovšem Dukovanská elektrárna počítá s modernizací a hodlá se v brzké době dotáhnout na její výkonnostní úroveň. Do budoucna se mluví také o jejím rozšiřování.

Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ
Dukovany

První provozovaná jaderná elektrárna v Čechách leží 30 kilometrů jihovýchodně od Třebíče, poblíž stejnojmenné obce. Od jejího spuštění v roce 1985 až do roku 2019 bylo na všech čtyřech blocích vyrobeno přes 433 miliard kWh elektrické energie, což je nejvíce ze všech elektráren v zemi. S roční výrobou přes 15 miliard kWh se jí za tuto dobu podařilo více než dvakrát zaplatit náklady na výstavbu. Elektrárna také dlouhodobě pokrývá přibližně 20 procent celkové spotřeby elektřiny České republiky.

Její životnost byla původně plánována na třicet let, díky modernizaci se její životnost prodloužila na 50 až 60 let. Spolu s tím se také zvýšil výkon elektrárny na více než 2000 megawattů, čímž se elektrárna vyrovnala mladšímu Temelínu. Dlouhodobě se uvažuje o dostavbě pátého bloku elektrárny, podle ČEZu by však musel s financováním výstavby pomoci stát.

Jaderná elektrárna Dukovany

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Stavba elektrárny započala v roce 1978 poté, co se tehdejší Československo a Sovětský svaz dohodly na výstavbě dvou jaderných elektráren (také v Jaslovských Bohunicích na Slovensku) s výkony 1760 MW. První reaktorový blok byl uveden do zkušebního provozu 3. května 1985, trvalý provoz započal v listopadu. Poslední čtvrtý blok se spustil v červenci 1987, kdy také elektrárna dosáhla plánovaného výkonu.

Jako zdroj chladící vody používají Dukovany vodní nádrže Dalešice a Mohelno na řece Jihlavě. Na prvně jmenovaném díle vznikla také přečerpávací vodní elektrárna, která svým výkonem 450 megawattů posiluje energickou síť při ranní a dopravní špičce.

Jaderná elektrárna je vybavena reaktory VVER 440, každý z nich dosahuje výkonu 510 megawattů. V areálu se navíc nachází také sklad použitého jaderného paliva a úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků