Hlavní obsah

ČEZ prodlouží termín pro Dukovany. Na žádost Westinghousu

19. 9. 2023, 7:55 • Aktualizováno 19. 9. 2023, 10:01

O prodloužení termínu na podání nabídek na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech požádal energetickou společnost ČEZ severoamerický Westinghouse. Právu to řekl dobře informovaný zdroj seznámený s průběhem tendru. ČEZ žádosti vyhověl, uchazeči tak nově budou mít čas až do 31. října místo dosavadního termínu 2. října. Harmonogram celého projektu by to ohrozit nemělo. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Foto: Petr Horník, Právo

Jaderná elektrárna Dukovany.

Článek

„Učinili jsme tak proto, že je pro nás důležité mít tři kvalitní nabídky,“ odpověděl Právu Kříž na to, proč se ČEZ rozhodl žádosti Westinghousu vyhovět a termín bezmála o měsíc prodloužit.

Dalšími dvěma účastníky tendru jsou korejská KHNP a francouzská EDF. Společnosti společně s Westinghousem podaly úvodní nabídky na stavbu nového bloku loni na podzim. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

ČEZ, který má projekt na starosti, detaily nabídek nezveřejnil. Na jaře vedl s uchazeči vyjasňovací jednání, na nichž si chtěl se zájemci vysvětlit některé podmínky tendru a první nabídky.

Následně je ČEZ vyzval k podání finálních nabídek. Původně měli zájemci čas do poloviny září, na žádost jednoho z uchazečů zadavatel termín následně posunul na 2. října a nyní po žádosti dalšího ze zájemců dostali všichni tři další odklad.

Obří zakázka na nový blok v Dukovanech: Finišuje vyjasňování podmínek s uchazeči, finální nabídky do podzimu

Po finálním obdržení nabídek je ČEZ vyhodnotí a hodnotící zprávu předá vládě k finálnímu schválení.

„Výstavba nových jaderných zdrojů je strategicky klíčová pro naši energetiku. Je pro nás důležité, abychom měli co nejvíce nabídek, které budou co nejkvalitnější,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

„Proto jsme vyslovili souhlas s tímto mírným posunem oproti původnímu plánu, který zároveň nijak neovlivní harmonogram realizace celého projektu,“ dodal.

ČEZ loni spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nezávazné nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně.

Potřeba budou další bloky

ČEZ i stát už dříve připustily, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.

Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně.

Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Vláda chce využít menší jaderné zdroje

Reklama

Výběr článků