Hlavní obsah

Vláda vyřadila americký Westinghouse ze soutěže o Dukovany. Stavět chce hned čtyři bloky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vláda ve středu oznámila, že vyzve dva účastníky tendru na dostavbu jaderného bloku, aby podali nabídku rovnou na čtyři bloky. Jde o francouzskou společnost EDF a jihokorejskou KHNP. Americký Westinghouse kabinet vyřadil. Nabídky očekává do 15. dubna.

Foto: Petr Horník, Právo

Jaderná elektrárna Dukovany

Článek

„Na nezávazných nabídkách se ukázalo, že výstavba až čtyř bloků je ekonomicky výrazně výhodnější, a to až o čtvrtinu proti stavbě jednoho bloku,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).

Tendr na stavbu pátého jaderného bloku v Dukovanech spustil ČEZ v březnu 2022. Po vyřazení čínské CGN a ruského Rosatomu se ho účastnila francouzská EDF, jihokorejský KHNP a severoamerický Westinghouse, ten byl však nyní ze soutěže vyřazen, protože jeho nabídka nesplnila podmínky.

Po podání prvních nabídek ČEZ s firmami dále jednal a loni v říjnu podaly finální vylepšené nabídky. ČEZ má do poloviny února nabídky vyhodnotit seznámit s tím vládu. Smlouva s vítězem tendru by měla být podepsána do konce roku. Stavba má začít v roce 2029 a v roce 2036 má být blok uveden do zkušebního provozu. Součástí nabídky má být kromě uvedeného bloku i nezávazná nabídka na další blok v Dukovanech a dva bloky v Temelíně.

Cena až 400 miliard

Původně se spekulovalo o ceně 160 miliard korun za blok, taková částka je ale podle odborníků nereálná.

Westinghouse chce vystrnadit Korejce z Dukovan

Ekonomika

„Myslím si, že to je extrémně optimistický odhad a nedá se s tím počítat jako se základním scénářem. Odhadoval bych, že když se rozpočet bude pohybovat mezi 200 a 250 miliardami, mohli bychom to považovat za úspěch,“ řekl Právu již dříve analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Podle analytika Capitalinked Radima Dohnala to ale může být i 400 miliard korun. Odkazuje se i na studii banky Lazard. Když se uvádějí ceny 160 až 190 miliard, přehlíží se podle něj riziko pomalejší výstavby a náklady financování.

Stát má s financováním pomoci, ale stále čeká na notifikaci Evropské komise.

Státní podpora má mít formu Contract for Difference, kterou Komise schvalovala pro výstavbu jaderných elektráren ve Velké Británii a kterou plánují i v Polsku a dalších státech. Návratnost investice stát zajistí tak, že sice dorovná výkupní cenu z nového bloku v době, kdy bude nízká, avšak výrobce se musí podělit o zisk v době, kdy tržní cena převýší limit.

FOTO: Uvnitř jaderné elektrárny

Ekonomika

Nový dukovanský blok by měl být několik let v provozu se stávajícími čtyřmi, které mají výkon po 510 MW. V Temelíně jsou v provozu dva bloky, každý o instalovaném výkonu 1000 MW.

Většinu práce zastanou české firmy

Většinu prací na stavbě nového bloku by měl zajistit český průmysl. Nadpoloviční podíl tuzemských firem na projektu postupně přislíbili všichni uchazeči v dohodách o spolupráci s Aliancí české energetiky, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v oblasti jaderné energetiky. Naposled dohodu uzavřel americký Westinghouse, který počítal se 70procentním zapojením českého průmyslu. Už dříve dohodu podepsaly EDF a KHNP, které přislíbily minimálně 65procentní účast tuzemských firem.

Tendr na jadernou dostavbu původně vyhlásil ČEZ v roce 2009. Tehdy ovšem šlo o dostavbu dvou bloků v Temelíně. Soutěž ale o pět let později zrušila koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL Bohuslava Sobotky (ČSSD). Odmítla totiž státní finanční podporu rozvoje jaderné energetiky. Odpor kladl tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO). Později jako premiér ale rozjel přípravy na dukovanský tendr, přičemž přistoupil i na model spolufinancování, který předtím odmítal.

Všichni zájemci o Dukovany přislíbili nadpoloviční zapojení českého průmyslu

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám