Hlavní obsah

Sněmovna schválila lex Dukovany

16. 6. 2021, 12:12

Poslanci ve středu schválili ve třetím čtení tzv. lex Dukovany, návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice. Odsouhlasena ve středu byla i finální podoba bezpečnostního dotazníku k posouzení uchazečů, nyní zamíří ke společnosti ČEZ.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Ministr průmyslu za ANO Karel Havlíček (vlevo) a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš na únorové tiskové konferenci v Jaderné elektrárně Dukovany.

Článek

„Dospěli jsme k důležitému milníku v rámci české energetiky, a to je zajistit do budoucna bezemisní zdroje za rozumné ceny,“ uvedl na plénu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Zákon k dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ.

Pro hlasovali poslanci ANO, ODS, SPD, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.

Dukovany bez účasti Ruska a Číny, dohodl se Havlíček s opozicí

Domácí

Senátoři vyřadí Rusko a Čínu 

Havlíček již v úterý pro Novinky potvrdil společnou dohodu s opozicí na tom, že senátoři k předloze připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru. Vládní poslanci poté zákon s touto změnou podpoří. Na základě toho opozice přislíbila, že schválení návrhu přestane blokovat.

Havlíček ve středu oznámil, že schválen byl i text tzv. bezpečnostního dotazníku. „Finální znění je v tuto chvíli v souladu s ministerstvem vnitra, průmyslu a bylo odesláno v minulých dnech společnosti ČEZ. Předpokládám, že ho obratem pošle jednotlivým uchazečům,“ uvedl vicepremiér.

ČEZ požádal o vydání územního rozhodnutí pro nový blok v Dukovanech

Domácí

Dotazník mají dostat pouze francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Garantovat to má podle dřívějšího Havlíčkova vyjádření vládní usnesení i zadávací dokumentace, ve které jsou uchazeči, s nimiž bude stát jednat, výslovně uvedeni. Následného tendru se tak nebudou moci zúčastnit jiné firmy, a to ani v roli subdodavatelů.

Reklama

Výběr článků