Hlavní obsah

Senát vrátil Sněmovně lex Dukovany

21. 7. 2021, 21:12 – Praha

Senát chce posílit bezpečnostní záruky při výběru dodavatelů stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Úpravy vyplývají z červnových dohod mezi vládou a opozicí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s nimi souhlasil. Změny bude muset znovu posoudit Sněmovna. Senát vrátil dolní komoře i novelu zákona o elektronických komunikacích.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Takzvaný nízkouhlíkový zákon nebo také lex Dukovany počítá ve sněmovní verzi s tím, že stát pro přístavbu dukovanské elektrárny nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří.

Podle senátní úpravy by nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nesměly být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

ČEZ oslovil kvůli dostavbě Dukovan tři firmy

Zákon má také zabránit ministerstvu průmyslu uzavřít smlouvu o výkupu elektřiny, pokud by to ohrožovalo bezpečnost, svrchovanost, energetickou bezpečnost, dlouhodobou stabilitu dodávek energií, významné majetkové hodnoty nebo jiný důležitý zájem ČR.

Podle senátorské úpravy by si k tomu ministerstvo muselo, nejen mohlo, vyžádat stanoviska ministerstev vnitra a zahraničí, všech tří tajných služeb a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Pokud by některá z těchto institucí se smlouvou nesouhlasila, vláda by ji musela předložit Sněmovně i Senátu k vyslovení souhlasu.

Senát nechce omezovat telemarketing

Horní komora vrátila Sněmovně i zákon o elektronických komunikacích. Nesouhlasí s tím, že by operátoři s reklamními telefonickými nabídkami služeb a výrobků mohli oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli.

Právo bránit se se zbraní v ruce bude ústavně garantováno

Novinka by měla nahradit dosavadní praxi, podle níž reklamní nabídky nesmějí směřovat jen k těm, kteří si to výslovně nepřejí. Proti změně měl výhrady Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Sněmovna proto její účinnost posunula o půl roku.  Havlíček se senátními úpravami nesouhlasil. Poukázal na to, že Sněmovna svou verzi novely prosadila téměř jednomyslně.

Největší změny v novele se dotknou provozovatelů internetových stránek zejména v oblasti zpracování osobních údajů. Zavádí totiž takzvaný opt-in režim pro cookies a další sledovací technologie, který předpokládá předběžný aktivní souhlas uživatele s jejich použitím. „Provozovatelům webových stránek to značně komplikuje situaci, nadále se už nebudou moci spoléhat na pasivitu uživatelů,“ sdělil partner advokátní kanceláře Rowan Legal Michal Nulíček. „To v podstatě znamená přípravu nových textací souhlasů i seznamů třetích stran, kterým budou údaje získané z cookies předávány za účelem marketingu,“ dodal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků