Hlavní obsah
Pavel Fischer Foto: Milan Petrovič, ČTK

Pavel Fischer

Odborník v oblasti domácí a zahraniční politiky, diplomat, manažer a expert na strategické a bezpečnostní otázky, který byl jedním z kandidátů v prezidentských volbách 2018. Sedm let zastával funkci velvyslance ČR ve Francii a byl také poradcem prezidenta Václava Havla. V roce 2018 se stal senátorem.

Pavel Fischer Foto: Milan Petrovič, ČTK
Pavel Fischer

Narodil se 26. srpna 1965 v Praze. Vyrůstal v Praze na Vinohradech. Vystudoval obor francouzština a čeština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul Magistr. Později si doplnil vzdělání v oblastí státní správy na francouzské škole E.N.A.

Po studiích vykonával funkci dělníka geofyzikálního průzkumu v pražském závodu národního podniku Geofyzika Brno. Mezi lety 1993 a 1995 dělal zástupce ředitele v pražském institutu komunikace. Poté působil jako poradce prezidenta Václava Havla. Mezi lety 2003 a 2010 zastával funkci velvyslance ČR ve Francii. Do října 2017 působil jako ředitel výzkumné agentury STEM.

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer představil 30. listopadu v Praze svou prezidentskou kampaň.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Svoji kandidaturu na prezidenta oznámil 5. října 2017. Získal podporu 17 senátorů a stal se tak jedním z devíti prezidentských kandidátů.

Za klíčový bod svého programu Fischer označoval moderní stát s prezidentem, který garantuje spravedlnost a solidaritu. Chce otevřít Pražský hrad veřejnosti. Také prosazuje orientaci na Západ, a to především zesílit spolupráci se sousedy v EU a dalšími klíčovými členy NATO, jako např. USA.

Za cíl měl přezkoumání Klausovy amnestie. „Něco takového už by se nemělo opakovat, protože se mi zdá, že tam právo a právní stát dostaly na frak,“ uvedl.

V prezidentských volbách získal 526 694 hlasů a umístil se na 3 místě.

V roce 2018 se rozhodl také kandidovat do Senátu. Kandidoval v obvodu č. 17 - Praha 12 jako nezávislý kandidát. Se ziskem 47,98 % hlasů postoupil do druhého kola, kde se utkal s Evou Tylovou. Se ziskem 78 % hlasů pak druhé kolo vyhrál a stal se senátorem.

V mládí se věnoval hudbě, skautingu a atletice. Mluví plynně francouzsky, anglicky a katalánsky. Je nositelem monackého Řádu svatého Karla a francouzského Řádu čestné legie.

Je ženatý a má čtyři děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků