Hlavní obsah

Studenti se prezidentských kandidátů ptali na školné, eutanazii i marihuanu

8. 12. 2022, 15:45

Otázky povolení eutanazie, kvality školství nebo svateb a adopcí dětí homosexuálními páry kladli středoškolští studenti prezidentským kandidátům na čtvrteční předvolební debatě. Uspořádala ji organizace Člověk v tísni v programu JSNS (dříve Jeden svět na školách) před studentskými prezidentskými volbami, ve kterých si v pondělí a v úterý mohou středoškoláci starší 15 let vyzkoušet volbu hlavy státu.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Předvolební debata kandidátů na prezidenta ke studentským prezidentským volbám. Zleva Pavel Fischer, Marek Hilšer, Josef Středula a Petr Pavel.

Reklama

Článek

Do debaty byla pozvána šestice hlavních prezidentských kandidátů. Stejně jako do dalších debat odmítl přijít Andrej Babiš. Kvůli nemoci se omluvila Danuše Nerudová. Na Twitteru uvedla, že ji postihlo nachlazení. Cítí se dobře, nechce ale nakazit ostatní.

Zbylá čtveřice kandidátů čelila otázkám studentů, které se týkaly daní, zdravotnictví, školství nebo armády. Středoškoláci se například zajímali o názory kandidátů na sňatky homosexuálních párů nebo možnosti adopcí. Stejně jako v předchozích debatách se na jejich podporu postavili Marek Hilšer, Petr Pavel i Josef Středula, podle kterého „už bylo tmářství dost“.

I Fischer zopakoval svůj dříve prezentovaný názor, že by zákon umožňující manželství pro stejnopohlavní páry jako prezident podepsal, manželství ale považuje za svazek mezi mužem a ženou.

Druhé kolo bez Babiše? Hilšer s Fischerem k tomu mohou přispět, míní sociologové

Domácí

V otázce potratů Fischer řekl, že je třeba respektovat právo ženy se rozhodnout. Podle Středuly i Hilšera je současná právní úprava vyhovující a právo ženy na rozhodnutí zdůraznil i Pavel.

Středula by jako první věc po zvolení prezidentem poděkoval blízkým a požádal o schůzku s premiérem. Pavel by se zaměřil na „uklizení“ Kanceláře prezidenta republiky, aby se „z logistického centra uspokojování kamarádů“ stal fungující úřad. Hilšer by se zaměřil na hašení požáru, který vidí v radikalizaci společnosti a snažil by se v lidech budovat důvěru, že nadcházející krizi Česko překoná. Fischer by chtěl ukázat těm, kteří ho nevolili, že je v úřadu i pro ně.

Eutanazie i legalizace marihuany

Studenty zajímal i jejich přístup k eutanazii. Pavel by si velmi přál, aby měl možnost rozhodnout, kdy a za jakých podmínek může ze života důstojně odejít. Pro eutanazii se kvůli osobní zkušenosti vyslovil i Středula. Hilšer řekl, že není jejím velkým zastáncem, protože se bojí jejího zneužití, aktivně by ale proti případnému přijetí příslušného zákona v Parlamentu nebojoval. Proti eutanazii se postavil Fischer, který také vyslovil obavu z jejího zneužití. Za řešení označil pečlivou paliativní péči.

Účastníci debaty shodně odmítli, aby bylo nyní zavedeno školné na vysokých školách. Hilšer, Pavel i Fischer by jako prezidenti podepsali zákon, který by legalizoval marihuanu, s její legalizací pro léčebné účely souhlasí Středula.

Babiš do debat s protikandidáty nepůjde

Prezidentské volby

Prezidentské volby 2023

V prezidentských volbách 2023 zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel, který v druhém kole porazil poslance Andreje Babiše. Volební účast byla přes 70 %. Inaugurace historicky čtvrtého prezidenta ČR proběhne 9. března 2023.

Reklama

Výběr článků