Hlavní obsah
Vratislav Mynář Foto: Jan Handrejch, Právo

Vratislav Mynář

Podnikatel Vratislav Mynář dříve působil jako šéf Strany práv občanů - zemanovci. Poté, co se její čestný předseda Miloš Zeman stal hlavou státu, Mynář předsednický post opustil a stal se prezidentovým kancléřem. V této funkci ho provázelo mnoho skandálů od nezískání bezpečnostní prověrky po podezřelý nákup vily v Praze.

Vratislav Mynář Foto: Jan Handrejch, Právo
Vratislav Mynář

Až do prezidentských voleb v roce 2013 nebyl Mynář příliš známým politikem, to se však změnilo po vítězné volební kampani Miloše Zemana, v níž se často coby předseda zemanovců vyskytoval po boku budoucího prezidenta. Ten se mu pak odvděčil pozicí hradního kancléře.

Původně Mynář uvažoval o tom, že by novou funkci skloubil s předsednickou funkcí u zemanovců, kterým by tak pomohl ke zviditelnění se, Zeman se ale vyslovil proti tomu. Mynář proto na následujícím sjezdu strany už pozici šéfa strany neobhajoval, zůstal však členem a o několik měsíců později se postavil do čela zlínské kandidátky SPOZ pro předčasné sněmovní volby. To už Zemanovi nevadilo.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman na tiskové konferenci, kde 1. listopadu 2012 představili kompletní sbírku podpisů potřebnou pro podání kandidatury pro volbu prezidenta. Vpravo Zdeněk Štengl.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Podnikatel, který od roku 1992 působil jako OSVČ a zastával pozice ve statutárních orgánech řady firem, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na brněnském Vysokém učení technickém. V době uvedení do úřadu kancléře mu bylo 45 let a toho času byl rovněž členem zastupitelstva Zlínského kraje a zastupitelem městyse Osvětimany.

Čekání na prověrku

Mynář jakožto hradní kancléř, kterým se v roce 2013 stal, potřeboval bezpečnostní prověrku. K žádosti o ni ho nakonec donutil Miloš Zeman, trvalo ale rok, než Mynář dodal Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ)  všechny potřebné dokumenty. V září 2015 bylo rozhodnuto, že prověrku nezískal. Prezident Zeman uvedl, že Mynáře ve funkci nahradí až ve chvíli, kdy kancléř vyčerpá všechny možnosti odvolání.

Kancléř měl vysvětlovat i podezřele levný nákup vily v pražských Strašnicích. Za dům na konci roku 2014 zaplatil 5,5 miliónu korun, ač podle makléřů měl tuto hodnotu jen pozemek a celá nemovitost by měla tržní hodnotu zhruba dvojnásobnou.

Vilu Mynář koupil od advokáta Víta Širokého - mimo jiné obhájce Romana Janouška. Tvrdí, že nevěděl, komu vila patří. Nízkou cenu vysvětlovat tím, že dům je ve špatném stavu a bude potřebovat rekonstrukci.

Mynář čelil i kritice, že odmítá zveřejňovat svá majetková přiznání.

V dubnu 2019 podala organizace Transparency International na Mynáře trestní oznámení kvůli údajnému podvodu s dotacemi v hodnotě 32 milionů korun na stavbu penzionu v Osvětimanech. Příjemci dotací byly spolek založený Mynářem a firma vlastněná Mynářem.

Mynář měl také údajně bez povolení zasněžovat svou sjezdovku v Osvětimanech z rybníka, který zde vybudoval.

V únoru 2015 se Mynář oženil s Alexandrou Noskovou, moderátorkou České televize. Má s ní syna Vratislava. Jde o jeho druhý sňatek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků