Hlavní obsah
Poslanec Marek Výborný Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz

Marek Výborný

Marek Výborný je středoškolský pedagog, zastupitel města Heřmanův Městec a od října 2017 také poslanec. Je předsedou KDU-ČSL.

Poslanec Marek Výborný Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz
Marek Výborný

Narodil se 10. července 1976 v Heřmanově Městci. Vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Šestnáct let učil dějepis, základy společenských věd a latinu na gymnáziu v Pardubicích, jehož se stal ředitelem. Mezi studenty se pro něj údajně vžila přezdívka Bezkrk.

Ve své domovské farnosti v Heřmanově Městci poskytuje službu akolyty a je aktivním členem České křesťanské akademie. Působí i jako předseda organizačního výboru festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“.

V roce 2005 vstoupil do KDU-ČSL, kde je členem místní organizace Heřmanův Městec, krajského výboru, celostátní stranické komise pro školství a legislativní komise a místopředsedou okresního výboru lidovců v Chrudimi.

V komunálních volbách v roce 2006 byl zvolen zastupitelem Heřmanova Městce. V letech 2010, 2014 a 2018 svůj mandát obhájil. Mezi lety 2006 a 2014 zde vykonával též funkci radního.

V roce 2012 kandidoval v krajských volbách a stal se zastupitelem Pardubického kraje. Z funkce ale po necelém měsíci odstoupil kvůli neslučitelnosti s funkcí ředitele gymnázia.

Ve volbách do Sněmovny v říjnu 2017 v Pardubickém kraji získal 2 475 preferenčních hlasů a stal se tak poslancem. V dolní komoře je členem ústavně právního výboru, mandátového a imunitního výboru a volební komise.

V listopadu 2018 oznámil svůj úmysl kandidovat na předsedu KDU-ČSL. V březnu 2019 pak byl do této funkce zvolen, když porazil ve druhém kole soupeře Mariana Jurečku poměrem hlasů 256:124. 

Ve volném čase se věnuje vyjížďkám do bike terénů s přáteli nebo běhá. Působí jako jednatel pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec. Je také členem skautské organizace a působil několik let jako trenér dětského oddílu basketbalu TJ Jiskra HM.

Je ženatý a má tři děti. Jeho otec je bývalý ministr a ústavní soudce Miroslav Výborný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků