Hlavní obsah
Jednou z dominant města je budova parlamentu z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Foto: Lenka Dostálová, Právo

Budapešť

Budapešť, hlavní město Maďarska, patří mezi největší a nejproslulejší města střední Evropy. Oplývá řadou historických monumentů a díky horkým pramenům se řadí mezi přední světová lázeňská centra.

Jednou z dominant města je budova parlamentu z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Foto: Lenka Dostálová, Právo
Budapešť

Budapešť, která rozlohou 525 kilometrů čtverečních o něco přesahuje Prahu, leží na severu země nedaleko hranic se Slovenskem. Téměř dvoumiliónovou metropoli roztíná Dunaj na dvě historické části: západní Buda a historickou Pešť na východním břehu.

Ke spojení těchto dvou částí došlo v roce 1873.

Pohled na Budapešť z Rybářské bašty.

Foto: Profimedia.cz

V současnosti je metropolitní Budapešť domovem více než tři čtvrtě druhého miliónu lidí. Další desetitisíce lidí denně ulice maďarského hlavního a největšího městanavštíví jako turisté.

Město s desítkami lázeňských komplexů

Budapešť patří mezi turisticky nejlákavější evropská města. V tomto smyslu se o ní někdy hovoří jako o pomyslném rivalovi Prahy s podobným historickým potenciálem.

Budapešť však navíc oplývá lázeňským charakterem. Jde o jediné světové velkoměsto s lázeňským charakterem.

Budapešťské lázně Széchenyi jsou největší v Evropě.

Foto: Repro, Právo

Lázeňská tradice pochází z dob Turků a v Budapešti se dodnes nachází několik komplexů, které pamatují dobu osmanské nadvlády. Celkem se na území metropole nachází kolem pěti desítek lázeňských domů a více než stovka termálních pramenů.

V Budapešti se mimo jiné nachází také největší evropská synagoga, která je zároveň čtvrtou největší na světě. Metropole se chlubí také vůbec první podzemní dráhou v kontinentální Evropě, která byla otevřena roku 1896. Je druhá nejstarší na světě, překonává ji jen londýnská podzemka.

Turistické centrum

Metropole, která spojuje kopcovitou část Budy s převážně rovinatou Peští, se dělí na 23 městských obvodů. Většina z jejích obyvatel jsou Maďaři, každý pátý obyvatel Maďarska žije v hlavním městě republiky.

Město plní funkci dopravního uzlu Maďarska, ať už se jedná o říční, vzdušnou nebo železniční dopravu. Slouží také jako průmyslová a ekonomická základna země, ale i jako kulturní a politické centrum.

Pohled na budovu parlamentu v Budapešti

Foto: Profimedia.cz

Z turistických nebo jiných důvodů navštíví město ročně několik desítek miliónů lidí. Na ně v ulicích čeká mimo jiné tradiční maďarské lákadlo - pikantní kuchyně - a řada historických skvostů, bohatých po architektonické stránce.

Nejvýznamnějším z nich je bezesporu neogotická budova parlamentu, která vévodí městskému panoramatu. Je inspirována budovou parlamentu v londýnském Westminsteru.

Mezi významné stavby patří také Rybářská bašta nebo Matyášův chrám. V nejvýznamnější budapešťské ulici, 2,5 kilometru dlouhé Andrássyho třídě, se nalézá budova Opery. Ostatně obliba opery a vážné hudby je pro obyvatele Budapešti, rodiště skladatele Franze Liszta, typické.

Budova Opery

Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Hlavní město Maďarska je také sídlem desítek vysokých škol, včetně asi nejznámější Univerzity Loránda Eötvöse, jejíž základy byly položeny v první polovině 17. století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků