Hlavní obsah
Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Úřad práce

Úřad práce je institucí řízenou ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Na starosti má agendu zaměstnanosti, výplaty dávek sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi i příspěvků na péči a dávek pro zdravotně postižené.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Úřad práce

Úřady práce vedle výplaty dávek nabízejí zájemcům o práci volné pozice, případně rekvalifikační kurzy, které jim mají pomoci v uplatnění na pracovním trhu.

Nepojistné sociální dávky (dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči) byly dříve vypláceny na obecních úřadech.

Od ledna 2012 přešla v souvislosti se sociální reformou veškerá dávková agenda na úřady práce, aby existovalo jedno výplatní místo pro všechny dávky.

Vedle toho pomáhají úřady práce ze zákona i zaměstnancům, jejichž zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti.

Úřadem protečou desítky miliard

Úřad práce ČR tvoří vedle generálního ředitelství a 14 krajských poboček ještě kontaktní pracoviště. Poboček je po celé republice více než 500. Úřad zaměstnává zhruba 8 600 lidí.

Skrze sociální transfery předaly v roce 2012 úřady práce lidem 72 miliard v celkem 21 miliónech dávek. Největší část představovaly dávky státní sociální podpory -  35,5 miliardy, zatímco na podporu v nezaměstnanosti stát vydal „jen” 8,7 miliardy.

webové stránky Úřadu práce ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků