Hlavní obsah
Peugeot Foto: Profimedia.cz

Peugeot

Trojčíslí s nulou uprostřed a vztyčený lev stříbrné barvy - základní poznávací znaky francouzské automobilky Peugeot. Ta spadá do skupiny PSA Peugeot Citroën a je druhou největší automobilkou se základnou v Evropě. Zabývá se také výrobou jízdních kol a motocyklů.

Peugeot Foto: Profimedia.cz
Peugeot

Jedním z poznávacích znaků vozů Peugeot je tradiční číslování. Označení trojciferným číslem s nulou uprostřed má firma patentované a používá jej od roku 1929, ačkoli některé nové řady nesou označení se zdvojenou nulou. Automobily Peugeotu zdobí logo se vztyčeným stříbrným lvem.

Peugeot je součástí skupiny PSA Peugeot Citroën a je druhou největší automobilkou se základnou v Evropě. Automobily této značky třikrát zvítězily v anketě o auto roku, a to v letech 1969, 1988 a 2002 s vozy Peugeot 504, Peugeot 405 a Peugeot 307. V 50. letech se dostal na americký trh, v roce 1985 přispěl k rozvoji automobilky vstup do Číny.

Lev ve znaku společnosti v začátcích symbolizoval analogii mezi sílou jeho čelisti a pevností zubů pily.

Foto: Profimedia.cz

Dějiny nejvýznamnější francouzské automobilky se začaly psát počátkem 19. století. Tehdy v roce 1810 využili bratři Peugeotové mlýn po svém otci a založili společnost Peugeot-Frères, která se zaměřila na výrobu válcované oceli a nástrojů.

Lev ve znaku společnosti v začátcích symbolizoval analogii mezi sílou jeho čelisti a pevností zubů pily. Ta byla totiž zpočátku jedním z hlavních produktů firmy. Kromě výroby nářadí se později zaměřila také na výrobu mlýnků na kávu a pepř. Ty se dočkaly velkého ohlasu a díky jejich kvalitě se některé používají dodnes. V nabídce měl Peugeot také žehličky, šicí stroje a další domácí spotřebiče.

Průkopníci v technologiích i závodění

Klíčovou roli ve vývoji podniku sehrál vizionář Armando Peugeot. Nejprve přišel v šedesátých letech s výrobou jízdních kol. Jeho vášeň k automobilům však brzy natočila firmu novým směrem. V roce 1889 byl na světě první automobil a ve snaze co nejvíce snížit váhu vozů přišel o dva roky později s automobilem osazeným spalovacím benzinovým motorem.

Peugeot 201, který nesl jako první vůz této automobilky tradiční trojciferné označení.

Foto: Profimedia.cz

V následujících letech přišla nová vylepšení v podobě celogumových pneumatik a klasického volantu. Motory, které si firma začala vyrábět sama, se přesunuly ze spodní části vozu pod kapotu.

V roce 1910 vznikla Société anonyme des automobiles et cycles Peugeot, kterou řídil Robert Peugeot. Firma se kromě výroby aut a motocyklů začala poohlížet také po závodních okruzích a závodníci se lvem ve znaku brzy ohromili svět prvními vítězstvími. Firma, jejíž vozy se poprvé ocitly na dráze v závěru 19. století, je dokonce považována za jednoho ze světových průkopníků automobilového závodění.

Odkoupil Citroën a Chrystler

Těsně před válkou vyráběl Peugeot více než polovinu všech francouzských vozidel. Během války se produkce pozastavila a francouzská automobilka se stejně jako většina ostatních zaměřila na výrobu zbraní a vojenských dopravních prostředků.

Krizi třicátých let pomohl překonat Peugeot 201 z roku 1929, který byl v té době nejlevnějším autem na francouzském trhu a rovněž prvním vozem značky Peugeot, jenž nesl tradiční trojmístné označení s nulou uprostřed. V průběhu třicátých let pak přišly na řadu modely 202, 302 a 402.

Peugeot 402

Foto: Profimedia.cz

Za války zabrali továrny Peugeotu Němci, kteří v nich vyráběli dodávky a náklaďáky pro vlastní potřebu. Některé úseky byly poničené bombardováním. Produkce se opět rozjela až s úspěšným modelem 203. Následovaly modely 403, 404 a 504.

V sedmdesátých letech Peugeot odkoupil automobilku Citroën. Jako společná zastřešující skupina vznikla PSA (Peugeot Société Anonyme), která razila koncept zachování identity obou subjektů, ale současného sdílení strojírenských a technických zdrojů. PSA pod svá křídla přivzala také evropskou divizi Chrysleru.

Jedním z klíčových vozů Peugeotu, které se mnohdy ještě dnes prohánějí po silnicích, se stal model 205 z počátku osmdesátých let. Podobně je tomu u vozů 405 a 505. V moderní éře automobilky zazářily vozy 206, 207, 508 a hybridní crossover 3008. Motocyklová divize Peugeot Motocykles nadále vyrábí motocykly, výroba jízdních kol se obnovila v devadesátých letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků