Hlavní obsah
Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB

Česká národní banka je centrální bankou ČR. Jejím úkolem je dohled nad finančním trhem, přičemž její rozhodování nezávislé. Zasáhnout do činnosti banky lze jen pouze na základě zákona.

Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo
ČNB

Fungování banky je stanoveno v zákoně o ČNB z roku 1993. Řídícím orgánem je bankovní rada, kterou tvoří guvernér, dva viceguvernéři a čtyři vrchní ředitelé. Jednotlivé členy jmenuje do funkce prezident na šest let.

Hlavní sídlo banky je v Praze, po České republice má dalších sedm poboček. V roce 2018 fungovala bankovní rada ve složení: Jiří Rusnok (guvernér), Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík (viceguvernéři), Vojtěch Benda, Oldřich Dědek, Marek Mora a Tomáš Nidetzský (vrchní ředitelé).

Hlavním cílem banky je udržení cenové stability. To znamená, že se snaží udržet nízkoinflační prostředí v ekonomice, což pomáhá vytvářet udržitelný hospodářský růst.

„Určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím apod.,“ popsala další svou činnost banka na internetových stránkách.

Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB prostřednictvím hlavní úrokové míry ovlivňuje činnost komerčních bank v Česku. O výši hlavní úrokové sazby, podle které se úročí půjčky právě komerčním bankám, rozhoduje na pravidelných zasedáních bankovní rada. Výše sazeb také mimo jiné ovlivňuje kurz koruny vůči ostatním zahraničním měnám.

Intervence

V letech 2013 až 2017 Česká národní banka aktivně intervenovala za slabší kurz koruny vůči euru. Svůj závazek držet korunu nad 27Kč/EUR zahájila na konci roku 2013, jejím hlavním odůvodněním byla horší ekonomická situace zapříčiněna doznívající ekonomickou krizí.

Intervencemi, které skončily až v dubnu 2017 a trvaly tak 41 měsíců, se ČNB snažila podnítit větší inflaci a podpořit české vývozce. Během zmiňovaného období ČNB dohromady natiskla peníze v celkové hodnotě 1,5 biliónu korun, za které nakoupila přibližně 56 miliard eur. Někteří odborníci však odhadují, že ČNB za nákup eur během intervencí celkově utratila až 2 bilióny korun. Po skončení intervencí koruna postupně posílila na přibližně 25,5 Kč/EUR.

Čistý zisk 46,5 miliardy korun

Z výroční zprávy za rok 2016 vyplývá, že v ČNB pracovalo 1 365 lidí, přičemž 62 procent z nich mělo vysokoškolské vzdělání. Na mzdy bylo vynaloženo celkem 991 miliónů korun, Největší finanční ohodnocení měla právě bankovní rada. Jiří Rusnok měl hrubý příjem 4,4 miliónu korun. Příjem ostatních členů bankovní rady výše jmenovaných se pohyboval od 1,8 do 4,3 miliónu korun.

Jiří Rusnok (vlevo) nastoupil do čela ČNB v červenci 2016. Na snímku s předcházejícím guvernérem ČNB Miroslavem Singerem

Foto: Jan Handrejch, Právo

Z hospodaření banky z roku 2016 vyplývá, že čistý zisk činil 46,5 miliardy korun. Na zisku se nejvíce podílely výnosy ze správy devizových rezerv. Velkým podílem devizových aktiv ČNB vydělává i na pohybu měnových kurzů, tento zisk byl srovnatelný se samotnou správou rezerv.

Vybrané položky účetního výkazu za rok 2016 (v mil. Kč):
Zlato
630
Pohledávky vůči Mezinárodnímu měnovému fondu
89 577
Pohledávky vůči zahraničí včetně cenných papírů
2 167 721
Pohledávky vůči tuzemským bankám0
Hmotný a nehmotný majetek
3 449
Peníze v oběhu556 689

Co se týče peněžního oběhu, tak v roce 2008 a 2009 banka představila novou tisícikorunu a pětistovku. Bankovky mají inovované ochranné prvky, které mají ztížit padělání.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Mezi výrazné změny například na tisícovce patří širší ochranný proužek uprostřed, doplnění vodoznaku u portrétu Františka Palackého či drobné žluté kroužky na nepotištěných okrajích a v některých částech tiskového obrazce.

Tisícikoruna posléze získala mezinárodní ocenění Bankovka roku 2008.

V roce 2018 plánuje ČNB vydat nové vzory sto a dvou set korunových bankovek, které také mají dostat nové ochranné prvky. Vzhled bankovek zůstane stejný.

Bývalý guvernéři či generální ředitelé v historii ČNB:
Jiří Rusnok (od 2016)
Miroslav Singer (2010-2016)
Zdeněk Tůma (od 2000-2010)
Josef Tošovský (1992-2000 s výjimkou 17.12. 19997-22.7. 1998 kdy byl zastoupen Pavlem Kysilkou)
Před rokem 1992 vedli ČNB například: Svatopluk Potáč,,Otokar Pohl, Jaroslav Kabeš, Jaroslav Nebesář, Karel Engliš, Ladislav F. Dvořák
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků