Hlavní obsah

ČNB znervózňují dražší potraviny, služby i nemovitosti. Snižování sazeb se odkládá

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Zrychlování inflace může Čechům výrazně prodloužit čekání na levnější úvěry a hypotéky. Naznačují to odhady analytiků největších bank i zápis z posledního jednání České národní banky (ČNB). Radní při svém červnovém rozhodování upozornili hned na několik rizik přispívajících k tomu, že se snižováním úrokových sazeb nebudou spěchat.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Česká národní banka

Článek

„Necháváme si všechny možnosti otevřené. Pokud to bude potřeba, sazby sazby snížíme nebo opět zvýšíme. Ale v současnosti to vypadá, že nějakou dobu zůstanou sazby na stávající úrovni,“ uvedl guvernér centrální banky Aleš Michl. Základní sazba ve výši 3,5 procenta platí od května.

Radní ČNB podle oficiálního zápisu během červnového zasedání zmiňovali, že inflaci je nutné stále krotit, aby se neodchýlila od cílových hodnot mezi jedním a třemi procenty. K tomu centrální banka využívá mimo jiné právě základní sazbu. Ta je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících cenu hypoték a úvěrů, jejichž zlevnění vyhlížejí lidé i firmy.

Například radní Eva Zamrazilová a Jakub Seidler se domnívají, že pokud výrazně nepoleví proinflační faktory a nezmění se rizika spojená s obchodními válkami, bude prostor pro další pokles úrokových sazeb ve zbytku letošního roku velmi omezený.

Radní se obávají především růstu cen ve službách, v pohostinství, ubytování nebo kultuře. Zároveň za riziko považují zdražování potravin. Pozornost směřují i k drahým nemovitostem.

Obezřetnost ČNB podpořila páteční předběžná data Českého statistického úřadu o červnové inflaci. Ta meziročně činila 2,9 procenta. Pohybovala se tak na horní hranici rozmezí, v němž ji chce centrální banka vidět.

„Meziroční červnová inflace v nejvyšší části tolerančního pásma ČNB ukazuje na správnost rozhodnutí bankovní rady ponechat úrokové sazby na 3,5 procentech,“ komentoval to Dominik Kohut, analytik poradenské společnosti PwC.

Snížení až příští rok

Ekonomové předních českých bankovních domů už s ohledem na nová čísla přehodnocují původně optimistické výhledy na druhou polovinu letošního roku. Zatímco dosud předpokládali jednu až dvě vlny snižování sazeb, nyní se přiklánějí k tomu, že sazby mohou až do konce roku zůstat na stejné úrovni jako nyní.

„Nově pro zbytek letošního roku čekáme stabilní sazby ČNB a jejich snížení až na začátku roku 2026,“ uvedl Jiří Polanský, ekonom České spořitelny.

S dalším poklesem sazeb v letošním roce nepočítá ani Raiffeisenbank. Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, by k jednomu snížení dojít mohlo. Nebude to ale dříve než v závěru roku.

„To, zda ČNB své úroky ze stávajících úrovní ještě sníží, bude záviset jednak na číslech o tuzemské inflaci – zejména na vývoji cen ve službách – a dále také na dalších krocích Evropské centrální banky, která s dalším snížením úroků asi také nebude spěchat,“ konstatoval Jáč.

K rychlejšímu snižování sazeb by podle analytiků mohlo ČNB přimět, pokud by česká ekonomika začala výrazněji zpomalovat, například kvůli dopadům cel na dovoz zboží do Spojených států. O jejich přesné výši nyní Evropská unie a USA jednají.

Výběr článků

Načítám