Článek
Na to, že ČNB poprvé investovala do společnosti, která operuje v kryptoměnovém byznysu, upozornil server Seznam Zprávy. „Ve druhém čtvrtletí letošního roku pořídila více než 51 tisíc akcií americké kryptoburzy Coinbase Global v hodnotě přes 18 milionů dolarů (381 milionů korun),“ napsaly SZ s odkazem na hlášení americké komise pro cenné papíry SEC.
Té musí investoři reportovat své nákupy, pokud překročí určitý objem amerických akcií.
Nákup akcií Coinbase je podle mluvčího ČNB Jakuba Holase výsledkem takzvané pasivní správy devizových rezerv, která spočívá v co nejpřesnějším kopírování vývoje předem stanovených akciových indexů.
„V případě akciové složky se jedná například o indexy S&P 500, MSCI Euro, FTSE 100 nebo Nikkei 225. Akcie společnosti Coinbase byly nedávno zařazeny do indexu S&P 500 a na základě této změny byly automaticky zahrnuty také do portfolia ČNB, které tento index pasivně kopíruje,“ vysvětlil.
Dodal, že ČNB tak neprovádí aktivní výběr jednotlivých titulů a sama se nerozhoduje o zařazení konkrétních akcií – složení portfolia je tedy určeno složením příslušných indexů.
ČNB už delší dobu uvažuje také o tom, že do svých devizových rezerv zařadí bitcoin. „Na analýze, jejímž cílem je posoudit možnost investic do dalších tříd aktiv, se v tuto chvíli pracuje,“ potvrdil Holas.
Rozhodne se na podzim
Očekává se, že se se vedení ČNB rozhodne na podzim, žádný termín ale centrální banka nestanovila.
Guvernér ČNB Aleš Michl podle ČTK prohlásil, že bitcoiny by mohly mít na celkových rezervách centrální banky, které nyní dosahují asi 137 miliard eur (3,3 bilionu Kč), podíl až pět procent. To by odpovídalo v přepočtu více než sedmi miliardám dolarů.
Na sociální síti X později Michl zdůraznil, že bitcoin v rezervách stojí za zvážení, ale vše je momentálně pouze ve fázi analýzy a diskuse.
Proti jeho plánu se letos v lednu postavila prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která uvedla, že bankovní rezervy musejí být likvidní a bezpečné a neměly by být zatíženy podezřením na praní špinavých peněz či další kriminální aktivity. Zahrnutí bitcoinů do svých rezerv pak vylučuje třeba i švýcarská centrální banka.
Devizové rezervy ČNB ke konci června meziročně stouply o 505 milionů eur na 137,5 miliardy eur. Z toho akcie tvoří zhruba 23 procent. Hlavní část rezerv představují dluhopisy. ČNB ale postupně navyšuje i podíl zlata. Ve druhém čtvrtletí ho nakoupila 5,75 tuny, jeho objem v rezervách tak dosáhl 62 tun. Michl už dříve uvedl, že do roku 2028 by zlaté rezervy centrální banky měly dosáhnout 100 tun.