Hlavní obsah
Bohuslav Svoboda Foto: Petr Hloušek, Právo

Bohuslav Svoboda

Za volebního lídra pro pražské komunální volby 2010 si ODS vybrala gynekologa a bývalého šéfa České lékařské komory Bohuslava Svobodu. Od konce šedesátých let působí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde už dvacet let vede Gynekologicko-porodnickou kliniku. Díky kontroverznímu spojení ODS a ČSSD se stal Svoboda v roce 2010 primátorem hlavního města.

Bohuslav Svoboda Foto: Petr Hloušek, Právo
Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda> se narodil 8. února 1944 v Praze. Vystudoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy a nastoupil jako sekundární lékař v nemocnici v Příbrami. V roce 1969 začal pracovat na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde působí dodnes. Během let vystřídal řadu funkcí, od roku 1990 vykonává funkci přednosty kliniky.

V devadesátých letech působil na 3. lékařské fakultě jako proděkan. Ucházel se také o post děkana, ovšem to se mu podařilo teprve v roce 2003. O sedm let později toto místo opustil a vrátil se opět do funkce proděkana.

V roce 1992 spoluzaložil Českou lékařskou komoru a vzápětí se stal jejím prvním prezidentem. Teprve v roce 1998 jej nahradil David Rath. Toho roku se také neúspěšně pokoušel o křeslo v Senátu. Kandidoval za Čtyřkoalici.

Znovu jej politika oslovila v roce 2010, kdy se upsal ODS pro nadcházející pražské komunální volby. Strana jej postavila do pozice lídra. Jeho největšími konkurenty v boji o místo pražského primátora se stali Zdeněk Tůma za TOP 09, Markéta Reedová z Věcí veřejných a Jiří Dienstbier ml. za sociální demokraty. Kvůli volbám se také stal členem ODS.

Nedlouho poté, co stanul v čele radnice, se objevily první spory uvnitř ODS. Svoboda začal naplňovat své předvolební sliby o očistě pražské ODS od starých struktur, které za posledních suverénních vlády značně poskvrnily jméno organizace. Podařilo se mu z radnice vyšachovat nechvalně proslulé tváře spojené s předchozí garniturou.

Situace se zjitřila ve chvíli, kdy došlo na dlouho neobsazené 11. křeslo v radě - šéfa kontrolního výboru. Napříč ODS i ČSSD se rozhořel svár mezi novými tvářemi pražské komunální politiky a starými, napojenými na vlivné podnikatele a zákulisní hráče jako Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek. Po rozhoření sporů o klíčové 11. místo, o něž oba tábory usilovaly, aby získaly nad druhým většinu, zůstal post šéfa kontrolního výboru neobsazen.

Spory mezi ODS a ČSSD vyústily ve vypovězení koaliční smlouvy v listopadu 2011. Jen o tři dny později Svoboda s několika spolustraníky přijal koaliční nabídku TOP 09. Díky tomu se mu povedlo zůstat ve funkci primátora, i když jeho strana držela v zastupitelstvu o šest křesel méně než TOP 09. Rychle sjednaná dohoda měla podle informací z tisku utlumit vliv zastupitelů napojených na Tomáše Hrdličku. Svoboda se také postupně vypracoval do čela pražské ODS.

I nově utvořenou koalici však doprovázely neshody. Ty nakonec na jaře 2013 vedly k odvolání Svobody v tajném hlasování. Spolu s ním byli odvoláni i dva radní za ODS, zbývají dva radní strany pak sami rezignovali. ODS se tak po 22 letech v Praze poprvé ocitla v opozici.

Svoboda ve stejném roce také úspěšně kandidoval do Sněmovny, krátce po zvolení však musel čelit trestnímu stíhání kvůli kauze Opencard, Sněmovna jej v únoru 2014 vydala k trestnímu stíhání. V roce 2016 soud Svobodu odsoudil k 2,5 letům vězení, ten se však proti rozhodnutí odvolal. Mezitím byl zvolen poslancem a nová Sněmovna jej nevydala, tudíž bude moci odvolací soud proběhnout až po skončení mandátu.

Pražská ODS Svobodu na podzim 2018 překvapivě postavila do čela její kandidátky do komunálních voleb v Praze. Svoboda se tak znovu stal kandidátem na pražského primátora. I když tehdy ODS získala nejvíce křesel, skončila v opozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků