Hlavní obsah

Pražské Spolu opět jednalo s ANO. Povýšenectví Hřiba trvá, glosoval Svoboda

13. 10. 2022, 20:33

Vyjednavači pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražského ANO ve čtvrtek rokovali již na druhém povolebním jednání, aby probrali možnou spolupráci na vedení magistrátu. Obě strany si diskuzi opět pochvalovaly, prioritou Spolu ale prý nadále zůstává spolupráce na vládním půdorysu.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Lídr Spolu a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda

Článek

„Jsem otevřený, Marek (Marek Benda je šéf pražské ODS – pozn.red.) je příjemný, tak s námi to jde dobře,“ řekl k jednání optimisticky Svoboda.

Dodal, že prioritní zůstává dohoda na vládním půdorysu, tedy s Piráty a STAN. Současně ale odmítl pirátský návrh „široké“ koalice, kdy by se k vládním stranám připojila ještě Praha sobě.

„Pan primátor (Zdeněk Hřib za Piráty – pozn. red.) ještě nepochopil, že ty volby prohrál, že jsou tu jiní vítězové a že nebude ten, kdo bude primátor. Toto povýšenectví mu trvá po celou dobu, co s ním jednáme,“ prohlásil Svoboda.

ODS a TOP 09 chtějí v Brně vládu široké koalice

Po jednání vystoupil i lídr pražského ANO Patrik Nacher.

„Jsme trpěliví. Všechno chce svůj čas. Teď se ukazuje, že se rozlousklo i Brno. Takže mám pocit, že to jde podle velikosti,“ glosoval Nacher v narážce na oznámenou velkou koalici na brněnském magistrátu s ODS v čele, jejíž součástí by bylo i ANO.

„Musím ocenit otevřenost, i jak nám řekli s tím vládním půdorysem,“ uvedl také k atmosféře jednání.

Jednání s Piráty je obtížné, postěžoval si Svoboda. Diskusi s ANO si pochvaloval

Na řadě jsou nyní další schůzky. V pátek by se mělo setkat ANO s Piráty, příští týden se pak potkají vyjednavači Spolu nejprve v pondělí s Prahou sobě a následně v úterý s Piráty, přiblížili lídři. Svoboda se chce ale znovu setkat i s ANO.

První povolební setkání mezi Spolu a ANO se uskutečnilo minulé pondělí, kdy se strany s výjimkami shodly na programu, o personáliích nejednaly. Nyní se na „problémové“ body, jako je třeba jízdné zdarma, prý nedostalo.

Jurečka je připraven v Praze Wolfa obětovat

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů.

Čtvrtá Praha sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.

Členové vyjednávacího týmu vítězné koalice Spolu od voleb říkají, že preferují koalici na vládním půdorysu s Piráty a STAN.

Jednání s Piráty však stále nepokročila, narazila na požadavek Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf, který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

Reklama

Výběr článků