Hlavní obsah
Dopravní podnik hlavního města Prahy Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Dopravní podnik Praha

Dopravní podnik hlavního města Prahy, a.s. patří mezi nejvýznamnější provozovatele městské hromadné dopravy v Čechách. Jejím stoprocentním vlastníkem je hlavní město Praha.

Dopravní podnik hlavního města Prahy Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy
Dopravní podnik Praha

Společnost byla založena v roce 1991. Její vozový park zahrnuje téměř dva tisíce vozidel metra, tramvají a autobusů, které ročně v Praze a přilehlém regionu přepraví více než 1,2 miliardy cestujících. V čele společnosti stojí generální ředitel. V Dopravním podniku pracuje přes 12 tisíc zaměstnanců.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

DPP je hlavním provozovatelem veřejné dopravy v Praze. Kromě toho někdy provozuje i linky financované fyzickými nebo právnickými osobami, v případě potřeby posiluje náhradní autobusovou dopravou České dráhy nebo slouží na objednávku při pořádání větších kulturních i jiných akcí. Dopravní podnik má také vlastní střední odbornou školu.

Vybavenost Dopravního podniku

Pražské metro ročně využije více než půl miliardy lidí. V současnosti jsou v provozu tři linky o celkové délce téměř 60 kilometrů. V hlavním městě zatím funguje 57 stanic, do budoucna se počítá s rozšířením trasy A a výstavby nové trasy D.

Tramvaje jezdí na 560 kilometrech tramvajových tratí. K dispozici je celkem 26 denních a 9 nočních linek. Od roku 2007 DPP rozšiřuje provoz nízkopodlažních vozidel. Naposledy byla uvedena do provozu Škoda ForCity (15T).

Tramvaj ForCity v pražských ulicích

Foto: Milan Malíček, Právo

Autobusy křižují více jak 2 000 kilometrů po Praze a přilehlých oblastech, a to na 182 denních a 13 nočních linkách. DPP provozuje také dvě lanové dráhy, v ZOO v Praze Troji a na Petříně.

Zdroj: www.dpp.cz

Další informace o společnosti Dopravní podnik Praha najdete na firmy.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků