Článek
Koncesionářské poplatky jsou poplatky z mediálních přijímačů, které slouží k financování veřejnoprávních médií, České televize a Českého rozhlasu.
Veřejnoprávní média jsou média, která mají být naprosto nezávislá, a to jak od soukromníků, tak od státu. Proto jsou financována tímto zvláštním poplatkem a nikoliv ze státního rozpočtu.
Musí ho platit všichni vlastníci přijímačů s několika zákonnými výjimkami. Vždy se platí pouze jeden poplatek za domácnost. Poplatky musí platit také firmy podle počtu zaměstnanců.
Návrh na zrušení poplatků 2026
Koncesionářské poplatky byly kritizovány částí společnosti i částí politického spektra. V červnu 2026 vláda schválila návrh zákona, který nahradí poplatky platbami ze státního rozpočtu. Předložil ho ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Pokud se vládní koalici podaří zákon o financování veřejnoprávních médií včas prosadit, od nového roku přestanou Češi platit mediální poplatky. Nahradí je pevná částka přidělená ze státního rozpočtu každý rok.
Zvýšení 2025
Výše TV poplatku se v roce 2025 zvedla na 150 Kč měsíčně a výše rozhlasového poplatku na 55 Kč měsíčně. Sazbu neovlivňuje počet členů domácnosti ani počet televizních či rozhlasových přijímačů, pouze existence alespoň jednoho přijímače.






















































































