Hlavní obsah
Klimatizace A/C Foto: Profimedia.cz

Klimatizace ve vozidle zajišťuje ochlazení vzduchu přiváděného do kabiny. Vzduch je ochlazován ve výparníku a takto ochlazený je vháněn do kabiny.

Klimatizace A/C Foto: Profimedia.cz
Klimatizace A/C 

Klimatizace, anglicky Air Condition, odtud také označení ovladačů „A/C“. Klimatizační systém přivádí do kabiny ochlazený vzduch. Vzduch je buď zvenku čerstvý, nebo je ochlazován (při zapnuté recirkulaci) vzduch z kabiny pro cestující.

Chladicí médium klimatizace v automobilech je plyn a funguje jako transportní prostředek pro odvod tepla. Od roku 1995 se smí používat pouze prostředek s označením R 134a. Tato látka je v kapalném skupenství bezbarvá jako voda, ve skupenství plynném je neviditelná.

Co je R 134a?

Je to vlastně chemické spojení fluoru, uhlíku a vodíku. Neobsahuje žádné atomy chloru jako v minulosti u media s označením R 12. R 12 nepříznivě působil na ozonovou vrstvu zemské atmosféry a byl zakázán.

Princip klimatizace ve vozidle je jednoduchý a velmi podobný ledničce. Aby se kabina ochladila, musí z ní být odebráno teplo. K tomu je zapotřebí chladicí okruh, který se skládá z kompresoru, kondenzátoru, expanzního ventilu a výparníku.

Jak zvýší klimatizace spotřebu?

Klimatizace zvyšuje spotřebu paliva, při ochlazování kabiny z venkovní teploty 31 °C na 22 °C v kabině může spotřeba krátkodobě stoupnout přibližně o 2,5 až 4 litry na 100 km. Tato vyšší spotřeba však trvá podle ADACu asi jen tři minuty. Udržení stanovené teploty si pak podle stylu jízdy vyžádá 0,76 až 2,11 litrů na 100 kilometrů.

Německý autoklub ADAC také naměřil zvýšení spotřeby u malého Fordu Fiesta 1.4 při zapnuté klimatizaci a jízdě po městě více než o dva litry. Kdežto u výkonnějšího Audi A4 2.0 TDI s automatickou klimatizací climatronic byl nárůst spotřeby jen o 0,7 litru.

Tipy pro použití klimatizace

Pro snížení spotřeby je dobré snížit teplotu v interiéru důkladným větráním.

Před koncem cesty je dobré, dříve než auto zastaví, klimatizaci vypnout. Tím se ze systému dostane vlhkost, která by jinak mohla způsobovat nepříjemný zápach ve voze.

Klimatizace by měla každé dva roky projít kontrolou. Pokud klimatizace nefunguje, jak by měla, a přestává chladit, dochází náplň. Tu doplní servis.

Člověk nejlépe snáší teploty mezi 21 °C a 23 °C. Postupným vyrovnáváním teplot mezi kabinou a okolním prostředím před cílem cesty předejdete teplotnímu šoku na organismus. Obecně se doporučuje snižovat teplotu ve vozidle o 4 až 5 °C.

Jak dlouho vydrží náplň do klimatizace?

Pokud není klimatizace delší dobu využívána (např. během zimního období), dochází v jejím systému k usazování mikroorganismů a bakterií, které pak se zvýšením teploty začnou bujet. To může být doprovázeno nepříjemným zápachem a vznikem plísní. Odborným zásahem servisu každé dva roky tomu lze předejít! Dezinfekci je dobré provádět častěji.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků