Hlavní obsah
Injekce inzulínu si nejčastěji cukrovkáři píchají do břicha Foto: Právo

Diabetes Mellitus neboli úplavice cukrová (lidově cukrovka) je zákeřná nemoc, která postihuje milióny lidí po celém světě. Vyznačuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi, jež vzniká v důsledku nepřítomnosti inzulínu nebo špatné manipulace těla s tímto hormonem. Nejzávažnější případy mohou končit ztrátou zraku nebo amputací končetin.

Injekce inzulínu si nejčastěji cukrovkáři píchají do břicha Foto: Právo
Diabetes mellitus (cukrovka)

Cukrovka se rozděluje na dva typy podle příčiny vzniku. Zatímco diabetes prvního typu vzniká v důsledku nepřítomnosti inzulínu v těle, k diabetu druhého typu dochází v případě, kdy tělo neumí s inzulínem, hormonem kontrolujícím přeměnu cukrů v těle, zacházet.

První typ je méně obvyklý a většinou se vyvíjí před třicátým rokem života. Na rozdíl od druhého typu se často vyskytuje i u malých dětí, v Česku jím trpí přibližně 75 tisíc lidí. Pro druhou formu diabetu je typický výskyt po čtyřicátém roce života. Tvoří kolem 90 procent všech cukrovkářů a v Česku jím trpí kolem 650 tisíc lidí.

Inzulínové pero

Foto: Profimedia.cz

Nikdo přesně neví, proč v případě prvního typu ve slinivce nedochází k vytváření inzulínu. Lidé postižení touto nemocí jsou nadosmrti odkázáni na umělé doplňování tohoto hormonu. Naopak příčinou druhé formy úplavice cukrové bývá nejčastěji obezita, nedostatek pohybu nebo špatná skladba jídelníčku. Může zde však stejně jako u prvního typu hrát roli dědičnost. Naopak genetická dispozice k cukrovce neznamená, že dotyčný musí nemoc dostat.

Ideální hladina cukru v těle je 4 až 5 milimolů na litr krve. Při překročení hranice sedmi milimolů nastává riziko cukrovky. Důsledky této poruchy mohou být závažné. V zásadě dochází ke změnám v cévním systému. Zhoršené prokrvování se pak projevuje ve špatném hojení ran, což ve spojení s oslabenou imunitou může v důsledku vést až k amputaci končetin, zejména nohou. Cukrovkou často trpí také oči, v nejhorších případech může dojít až k oslepnutí. Dochází rovněž k poruchám ledvin nebo nervového systému.

Inzulínová pumpa

Foto: Profimedia.cz

Podle odborníků zkracuje cukrovka lidský život přibližně o deset let. Jejími příznaky bývají nadměrná žízeň, nadměrné močení, náhlý úbytek váhy, pocit únavy a slabosti, špatná imunita nebo snížená citlivost. Diabetici si pak musí přísně hlídat množství přijímaných potravin, držet speciální diety a užívat léky. U postižených prvním typem cukrovky je navíc nutné několikrát denně přijímat inzulin nitrožilně. U druhého typu někdy stačí dieta a pohyb.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků