Hlavní obsah

Dětská cukrovka mění život celé rodiny

13. 9. 2021, 10:04

Onemocní-li diabetem dítě, zasáhnou opatření, která jsou nutná k léčbě této vážné autoimunitní choroby, do všech oblastí jeho života. V tom mu musí pomoci především rodina. Cukrovka 1. typu může propuknout i krátce po narození a takto postižených nejmenších dětí přibývá. Další výzvy pak pro rodiče i dítě představuje školní docházka a jiné aktivity.

Foto: Profimedia.cz

Diabetem prvního typu trpí v Česku zhruba 3600 dětí. Jde bohužel o celoživotní chronické onemocnění, které do života přináší řadu komplikací.

Článek

Doby, kdy u sebe děti musely nosit jehly a injekce s inzulinem, jsou naštěstí téměř pryč. Moderní zařízení, jako jsou inzulinová pumpa, pero a další, ulehčují život nejen dětem samotným, ale také rodičům a v neposlední řadě učitelům ve školách i školkách. Přesto děti i jejich rodiny musejí počítat s omezeními proti normálu a naučit se s nimi žít.

Co je nutné vědět o dětské cukrovce, jak nemocným dětem i jejich rodinám usnadnit život a kde hledat pomoc a informace?

Příčinu neznáme

Diabetem prvního typu trpí v Česku zhruba 3600 dětí. Jde bohužel o celoživotní chronické onemocnění, které do života přináší řadu komplikací.

„Cukrovka 1. typu je charakterizována nízkou hladinou inzulinu způsobenou především úbytkem buněk slinivky břišní, které inzulin produkují. Při propuknutí cukrovky 1. typu se vlastní imunitní systém k těmto buňkám chová jako k buňkám v těle cizím a snaží se je zlikvidovat. V medicíně se takovéto reakce nazývají autoimunitním procesem.

Prediabetes varuje před cukrovkou

Zdraví

V důsledku úbytku inzulinu dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru, který není inzulinem zpracován, dochází k jeho hromadění v krvi a tkáních, které přestávají správně fungovat a vyvolají obtíže a příznaky, na jejichž základě lze onemocnění cukrovkou poznat a léčit,“ popisuje Josef Štolfa, praktický lékař a vedoucí katedry všeobecného lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Lékaři přitom stále netuší, co přesně je u dětí jeho spouštěčem.

 • Zajímavé je, že na rozdíl od diabetu 2. typu u dospělých nevidí přímou souvislost s případnou obezitou dítěte ani s mírou sladkého, které spořádá.
 • Určitou roli hrají i geny.
 • Vliv mohou mít nepříznivé podněty z okolí způsobující oslabení organismu a následný rozvoj onemocnění. Lékaři podezřívají některé běžné typy virů, které u většiny populace vyvolají nachlazení nebo chřipku, u dítěte s predispozicí k diabetu však mohou spustit řetězec událostí vedoucí k nemoci.
 • Jistý podíl by mohly podle odborníků mít i podmínky, za kterých dítě přišlo na svět, bylo-li kojené nebo přímý kontakt s běžnými dětskými infekcemi v útlém dětství.

Co napoví, že dítě trpí diabetem

Důležité je nemoc včas podchytit. Jak případný diabetes u dítěte poznat?

Podle Mayo Clinic, neziskové organizace a mezinárodně uznávaného prestižního amerického lékařského a vzdělávacího centra při univerzitní nemocnici v americkém Rochesteru, můžeme sledovat šest nejčastějších příznaků diabetu prvního typu.

 • Časté močení vyvolávající neustálou žízeň, někdy doprovázenou i nadměrným hladem.
 • Neobvyklá spavost a únava, při které můžeme pozorovat, že je dítě bez energie a nálady.
 • Dítě viditelně hubne. Tělo totiž močením ztrácí velikou část toho, co přijalo z potravy, a energii je tak nucené brát ze zásob.
 • Hubnutí způsobuje další příznak, kterým je nadměrný hlad.
 • Na předchozí příznaky se váže i pobolívání břicha, v horším případě i zvracení.
 • Pokročilejší fázi diabetu pak mohou provázet také problémy se zrakem jako dvojité či rozostřené vidění.

Jako první v ČR dostal inzulinovou pumpu s funkcí umělé slinivky, významně se mu ulevilo

Zdraví

Josef Štolfa ještě doplňuje další varovné signály:

 • Kůže, zejména dolních končetin, může být mramorovaná, svědivá a má sklon ke kožním infekcím. Přítomnost cukru v moči je vhodným prostředím pro vznik močových infekcí.
 • Při delším a těžším průběhu může dojít k překyselení vnitřního prostředí, tzv. ketoacidóze, která může vyústit až v poruchy vědomí.

Nemoc lze jen držet na uzdě

Diabetes mellitus zatím neumíme vyléčit. „Nelze odstranit příčinu nedostatečné produkce inzulinu, protože slinivkové buňky zanikly nebo jich je málo. Proto je léčba zaměřena na dodávání inzulinu, kterého je v těle nedostatek, zvnějšku,“ vysvětluje Josef Štolfa.

Nicméně pomocí kompenzace inzulínu se cukrovka 1. typu dá udržovat ve stadiu, kdy nemocného akutně neohrožuje. Aplikaci inzulinu lze zahájit kdykoli během vývoje nemoci a platí, že čím dříve, tím je tato fáze léčby snadnější a bezpečnější. Je ji také třeba dodržovat kontinuálně a trvale.

Příčiny civilizačních nemocí často najdeme v naší mysli

Zdraví

„Základním předpokladem úspěšné léčby je včasná diagnostika, rozpoznání dětské cukrovky a její léčba. Pokud rodiče nebo mladý člověk zpozorují přítomnost výše popsaných příznaků, je vždy vhodné poradit se s praktickým lékařem. Ten provede jednoduchá vyšetření již ve své ordinaci, případně odešle k podrobnějším vyšetřením krve a moči. Velmi podstatnou zprávou pro lékaře, ale i pro pacienta, je informace o tom, zda někdo v rodině trpí nebo trpěl a léčil se s cukrovkou,“ vysvětluje Josef Štolfa.

Aplikace MyDiabetic, léčba hrou
Aplikaci využívající principu propojení hry s učením vyvinul pro děti s diagnostikovanou cukrovkou tým výzkumníků pod záštitou docenta Daniela Nováka z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT.
Je určena pacientům ve věku pět až deset let. Děti se hravou formou starají o virtuálního kamaráda trpícího diabetem, měří mu glykemii, krmí ho vhodnou stravou, aplikují mu inzulin a učí se tak reagovat na komplikace spojené s nemocí.
„Pozitivní reakce přichází i od lékařů, diabetických sester a rodičů. Oceňují zejména šíři témat, která dětem prezentujeme přístupnou formou. Impulz pro vznik aplikace byla situace mé kolegyně, jejíž malé dítě onemocnělo cukrovkou a během krátké doby ona i dítě musely pochopit a dát si do souvislostí velké množství informací pro správnou kompenzaci nemoci,” říká docent Daniel Novák.
Vývojáři vytvořili jen základní koncept a hru jako takovou dotvořily samotné děti na diabetických táborech s první autorkou hry Veronikou Černohorskou. Aplikace je bezplatně k dispozici pro Android i iOS.

Moderní přístroje ulehčují život

Řekne-li se cukrovka léčená inzulinem, většina laiků si podle Štolfy představí denní aplikaci injekcí pod kůži, často i několikrát denně.

Foto: Profimedia.cz

Moderní zařízení, jako jsou inzulinová pumpa, pero a další, ulehčují život nejen dětem samotným, ale také rodičům a v neposlední řadě učitelům ve školách i školkách.

„Rozvojem moderní medicíny došlo ke značné modifikaci léčby a tato představa již neplatí. Zvláště u dětí by bylo problematické zajistit touto cestou pravidelnou a potřebnou dávku inzulinu, která se mění i podle denní aktivity dítěte, respektive člověka s cukrovkou 1. typu. Proto se k léčbě stále častěji využívá systému inzulinové pumpy.“

To je malé diagnostické zařízení, které monitoruje hladinu cukru v krvi a podle ní do těla vpravuje potřebnou dávku inzulinu z připojeného zásobníku.

„Hladina cukru a přísun inzulinu jsou tak optimalizovány a přizpůsobeny potřebám organismu člověka s diabetem,“ dodává lékař.

Jak vypadá použití pumpy v praxi?

 • Zařízení o velikosti mobilního telefonu je nejjednodušší připevnit k pásku např. kalhot. Pumpa pak pomocí drobné kanyly zavedené do podkoží, nejčastěji na břiše, umožňuje podání inzulinu. Jedinou povinností pacienta je hlídat si množství inzulinu v zásobníku a samozřejmě baterii, aby pumpa byla schopná fungovat správně.
 • Pumpa tedy dodává dítěti větší volnost během dne, nevýhodou může být její celodenní nošení. Na druhou stranu jsme ale dnes téměř všichni zvyklí mít u sebe např. mobilní telefon...
 • Je však důležité ujistit se, zda konkrétní pumpa, kterou má dítě k dispozici, opravdu také měří hladinu cukru v krvi, což některé jednodušší typy neumějí. Dalším kritériem výběru je vodotěsnost, protože jinak je nutné pumpu před koupáním odstranit.
 • Na trhu jsou i takové, které lze propojit s aplikací v mobilním telefonu a sdílení dat mezi nimi pak při kontrole u diabetologa usnadňuje práci s údaji a zejména komunikaci pacienta s lékařem - kdykoli ukáže zdravotníkovi přesné informace o podávání inzulinu i základním stavu pacienta.
 • Aplikaci inzulinu usnadňují také inzulinová pera, která je ale kvůli složitějšímu odměřování možné použít až u větších školních dětí.

Výrazný úbytek váhy může vést k odstranění příznaků diabetu 2. typu

Zdraví

Léčba vyžaduje aktivní spolupráci

Jelikož se dětská cukrovka může týkat i velmi malých dětí, nelze se bavit o možné důkladné prevenci, ale dohledem na zdravou stravu a pravidelný pohyb jistě nic nezkazíte, ba naopak. Cukrovka je totiž přímo vyžaduje, a to celoživotně. Tyto faktory pozitivně podpoří vhodnou léčbu a dítě pak může vést kvalitní život, i když s jistými omezeními.

Snad nejdůležitější je pro rodinu s diabetickým dítětem informovanost a aktivní přístup nejen k léčbě, ale i při vyhledávání případné pomoci a podpory, které mohou poskytnout různé zdravotnické a jiné organizace, jež se specializují na dětský diabetes.

Základem je intenzivní komunikace s dětským diabetologem, který malého pacienta léčí a může doporučit i řadu možností, jak dítěti zjednodušit život, jak přistupovat k výživě včetně mlsání, které k životu patří atd.

Využít lze také internetové stránky České diabetologické společnosti. Různá zařízení poskytují zdarma i školení pro rodiče takto nemocných dětí, pořádají se tábory pro diabetické děti, jež by měly mít nárok i na lázně.

Život v praxi

Stále je nutné, aby rodič informoval učitele, případně vedoucí na táborech atd., o zdravotním stavu dítěte. Dnes ale sami učitelé říkají, že děti jsou s moderními technologiemi schopné si stav cukru hlídat samy, jsou na to zvyklé a dochází pouze k minimu rizikových situací.

 • To ale neznamená, že dítě nepotřebuje aktivní pomoc rodiny a blízkých. Především je třeba pomoci dítěti naučit se s cukrovkou žít. Vlastně se to musí naučit celá rodina, vstřebat všechny informace, zavést nový režim dne, přizpůsobit tomu stravování i aktivity. U batolat a menších předškolních dětí musí vše neustále hlídat rodiče, další výzvy pak přináší růst dítěte, kdy si už samo hraje s vrstevníky, chodí do školy apod.
 • Diskomfort představuje neustálé měření hladiny cukru, nutnost myslet na to, aby při sobě dítě vždy a všude mělo inzulin.
 • Dále je třeba přizpůsobit stravu. Dieta dítěte s cukrovkou není nijak drastická. Musí však vědět, čeho může kolik sníst. Strava by měla být vyvážená a měla by obsahovat 50 % sacharidů, 25–30 % tuků a 15–20 % bílkovin. Podrobnosti se dozvíte od lékaře a v poradnách. Problémem jsou však tzv. rychlé cukry, které by se měly z jídelníčku pokud možno vyloučit.
 • Dítě je třeba naučit odmítat lákavé cukrovinky a další nevhodné potraviny. Lze však za ně najít vhodné náhrady, které mu dopřejí tolik milovanou sladkou chuť.
 • Rodiče i dítě musí také počítat s nejrůznějšími vlivy okolního prostředí i aktivit. Například v létě se dítě může více potit a mělo by tak dodržovat přísnější pitný režim, jíst lehčí stravu podléhající dietě.
 • Fyzická aktivita dítěte by měla být přirozená, přiměřená a pravidelná. Sportuje-li dítě pravidelně, dochází ke zvýšení citlivosti organismu na inzulin. Tomu je třeba upravit dávkování a nezapomínat na inzulinovou kompenzaci.

Lékaři ovšem mají pro rodiče malých diabetických pacientů dobrou zprávu - se správným a pravidelným léčebným režimem je podle nich cukrovkář schopen jakékoli činnosti.

Znát přesnou hladinu glykémie je při léčbě cukrovky zásadní

Zdraví

Kde hledat informace

Kromě pomoci vašeho lékaře-diabetologa lze využít například internetové stránky České diabetologické společnosti (www.diab.cz), kde se prokliknete na Projekt dětský diabetes a speciální portál dětské diabetologie (www.detskydiabetes.cz). Najdete tam nejen informace, ale i konkrétní odkazy na různé podpůrné projekty, seznam dětských diabetických center, pacientských organizací nebo úhrad zdravotnických pomůcek.

Různá zařízení poskytují zdarma i školení pro rodiče takto nemocných dětí a další akce.

Dobré je také informovat se u své zdravotní pojišťovny, jaké možnosti může vašemu dítěti nabídnout.

Reklama

Související témata:

Související články

Proč jsou děti tak líné

22. 8. 2021, 13:31

Nový školní rok je za dveřmi, ovšem vaše dítko, jak to vypadá, bude stávkovat stejně jako loni. Jediné, co chce, je hrát videohry a dívat se na televizi. Proč...

Jak naučit děti rozumně zacházet s penězi

6. 9. 2021, 10:03

Naučit dítě hospodařit s penězi, aby neutrácelo za zbytečnosti, spořilo si a obecně si vážilo peněz, nemusí být vůbec složité. Je ale důležité s výchovou začít...

Výběr článků