Hlavní obsah
Napadení zdravé tkáně virem HIV Foto: Profimedia.cz

AIDS

Jedna z nejobávanějších nemocí současnosti. Je popsána teprve krátce - od roku 1981. Je neléčitelná. Způsobuje ji virus HIV.

Napadení zdravé tkáně virem HIV Foto: Profimedia.cz
AIDS

Vzhledem k „mládí“ nemoci existuje velmi přesná definice toho, kdy má člověk AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, Syndrom získaného selhání imunity), samotná infikace virem nestačí - ten může v těle přebývat roky i desítky let a žádné problémy nepůsobit. Během let se pouze množí a snižuje v krvi počet CDA+ lymfocytů.

Lékaři mohou léčit pouze projevy nemoci, nikoli příčinu samotnou. Záleží proto na druhu příznaků, pečlivosti v léčbě, jak dlouho nemocný člověk žije. Bezprostřední příčinou smrti je nejčastěji zápal plic, který tělo už nezvládne.

Nemoc propuká až ve chvíli,  kdy jsou splněny dvě podmínky. Jednou z nich je samozřejmě pozitivní test na přítomnost viru HIV, druhou jsou přesně definované zdravotní problémy.

Nemocný AIDS

Foto: Profimedia.cz

Patří mezi ně například nejméně měsíc neustávající průjem, ztráta 10 procent tělesné hmotnosti, neustávající kašel,  opakovaný zápal plic, nebo tzv. Kaposiho sarkom. Ten vypadá jako rudá či fialová vyrážka, jedná se však o nádor způsobený herpesvirem. Může se objevit různě na těle nebo v ústní dutině nebo v oku.

U všech projevů platí, že se s nimi k AIDS počítá pouze v případě, že není známá jiná příčina propuknutí.

V USA se používá jiná definice, která určuje ještě podmínku počtu CDA+ lymfocytů v krvi.

V Africe se používá mnohem jednodušší metoda. Pozorují se pouze příznaky. Když má člověk nejméně tři popsané, nemoc se u něj považuje za propuknutou.

Po onemocnění samotném se příznaky stále zhoršují, problémů přibývá. Tělo se novým infekcím, s nimiž si dříve hravě poradilo, nedokáže bránit. Antivirotika si sice krátkodobě mohou s šířením viru poradit, ten ale má několik forem a za nějaký čas se problémy vrátí.

Lékaři mohou léčit pouze projevy nemoci, nikoli příčinu samotnou. Záleží proto na druhu příznaků, pečlivosti v léčbě, jak dlouho nemocný člověk žije. Bezprostřední příčinou smrti je nejčastěji zápal plic, který tělo už nezvládne.

Čím nemocný nejčastěji trpí
dlouhodobé průjmy
neustávající kašel
opakované zápaly plic
tuberkulóza
zánět jícnu
zánět mozkových blan
zánět oční sítnice
nádory kůže a plic a trávicího ústrojí

Název AIDS je zkratkou celého názvu Acquired immune deficiency syndrome (Syndrom získaného selhání imunity). Byl popsán postupným výzkumem na začátku 80. let minulého století. Nemoc byla objevena právě díky výskytu výše popsanému Kaposiho sarkomu.

Na jaře roku 1981 přišel za lékařem v americkém New Yorku muž, který měl na nohou rudé  fleky, lékař měl už jednoho takového pacienta. Oba měli společné to, že žili nezávazným sexuálním životem a střídali mužské partnery. Lékař proto pojal podezření, že jde o příznaky nemoci přenášené pohlavní cestou. Jeho zjištění se chytali další lékaři, kteří měli pacienty s podobnými příznaky. Nemoc byla nejprve nazývána zápalem plic homosexuálů.

Postupem času se zjistily stejné příznaky i u lidí, kteří si nitrožilně aplikovali drogy - a také u žen a heterosexuálů. To rozvrátilo teorii, že nemocí trpí pouze lidé, kteří praktikují anální styk. Postupným výzkumem se objevil původce - virus HIV -  popsala nemoc AIDS a zjistily způsoby, jak se přenáší.

To znamenalo obrovský boom kondomů, které najednou kromě toho, že bránily početí, začaly fungovat jako nezbytný prostředek při sexu s neznámým partnerem.

Vir HIV

Foto: Profimedia.cz

Člověka nakažený virem a trpící AIDS není okolí nijak nebezpečný, vylučování nemocných ze společenského života se proto považuje za diskriminaci. Lidé mohou vykonávat běžné práce, děti chodit do škol, nemocní mohou mít i sexuální styk, pokud používají kondom, polibky, či doteky jsou neškodné. Virus se vyskytuje pouze v krvi, spermatu a poševním sekretu. Přenáší se pouze vzájemným kontaktem těchto tělních tekutin.

Nejvíce jsou virem ohroženy africké země, kde se cestou pohlavního styku nemoc šíří lavinovitě. Nemoc je pro rozvojové země nebezpečná i z ekonomického hlediska. nejčastěji se jí nakazí mladí lidé, kteří pak v produktivním věku, místo toho, aby přispěli k rozvoji státu, umírají. Nejvíce postižen je jih a jihovýchod Afriky, Rusko a jihoamerické státy. Relativně nejméně je nemoc rozšířená v Evropě.

V České republice se do istopadu 2011 nakazilo celkem 1663 lidí, z toho 337 onemocnělo AIDS, 177 lidí zemřelo. Osmdesát procent nakažených jsou muži, nejvíce případů ale přibývá mezi dívkami do 25 let. Nejvíce případů je v Praze, nejméně postižená je Vysočina.

Ve světě se oběti počítají s mnohem vyšších řádech, každý rok nemoci podlehnout zhruba dva milióny lidí, celkem je obětí asi 25 miliónů. Jde však pouze o evidované případy, přesná čísla nakažených či mrtvých především v rozvojových zemích lze těžko zjistit.

V roce 2007 bylo podle statistik WHO na světě nakaženo 33 miliónů lidí, jen čtyři milióny z nich mají přístup k antivirotikům, které mohou průběh nemoci zpomalit


Počty nakažených
počet nakažených ve světě * 34 miliónů
počet obětí ve světě * 25 miliónů
počet nakažených v ČR ** 2009
z toho nemocných AIDS ** 389
počet obětí v ČR ** 196
* údaje WHO ke konci roku 2012
** údaje SZÚ k červenci 2013

Kdo ze slavných měl AIDS: 

Fredie Mercury - britský zpěvák (1946 - 1991)

Rock Hudson - americký herec (1925 - 1985)

Earvin Magic Johnson - americký basketbalista (1959 - )

Arthur Ashe - americký tenista (1943 - 1993)

Ondrej Nepela - slovenský krasobruslař (1951 - 1989)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků