Článek
„Česko se zavázalo s dalšími státy Evropy omezit do roku 2025 šíření HIV o 75 procent oproti roku 2010. Přesto počet nových případů roste. A asi 13 procent nakažených o své infekci neví,“ poznamenal v úterý poslanec Petr Fifka (ODS), místopředseda sněmovního zdravotnického výboru. Svůj závazek tím pádem Česko nesplnilo.
Loni si diagnózu HIV vyslechlo nově 212 osob dlouhodobě žijících v Česku, celkem se léčí na pět tisíc lidí. Nejde jen o osoby z komunity gayů nebo o uživatele injekčních drog, kteří jsou nejohroženější, nakažených přibývá i mezi heterosexuály, nejčastěji po sexuálním styku.
Lékaři zdůrazňují, že na AIDS, tedy konečnou fázi nemoci, se už dnes nemusí umřít díky efektivní léčbě.
„Dnes se HIV pozitivní dožívají stejného věku jako běžná populace. Jestliže je léčíme hned, množení viru se zastaví a člověk už nemůže nikoho nakazit. Pokud nemá virus v krvi, je neinfekční a není rizikový ani pro zdravotníky,“ zdůraznil předseda České infektologické společnosti Pavel Dlouhý.
Přidal zkušenost z vlastní praxe, kdy v jedné z velkých pražských nemocnic odmítli jeho pacienta, když jim sdělil, že má toto onemocnění a léčí se s ním.
Na přetrvávající předsudky poukázal i Petr Kalla, předseda České společnosti AIDS pomoc. Podle Dlouhého by se lékaři měli obávat těch, o jejichž infekci nevědí. Jejich počet se v Česku odhaduje na zhruba 600, převažují muži.
„Odhad je pořád dost vysoký a naše možnost prevence je omezená. Víme, co máme dělat, máme procesy, pravidla i připravené aktivity, ale jsme omezeni financemi,“ dodala šéfka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Podle Fifky je hlavním úkolem politiků, společnosti i všech zapojených organizací zaměřit se na destigmatizaci nemoci. „Aby se lidé neostýchali otestovat,“ dodal.
„Lentilka“ denně
Nemocným je dnes k dispozici účinná léčba, kdy pacient užívá denně jednu pilulku nebo pravidelně injekce. Existují ale i pilulky, které u ohrožených skupin mohou zabránit nákaze - tzv. Prep.
„Pokud berete tuto tabletku, s největší pravděpodobností se nenakazíte. Můžeme říkat, ať se lidé chovají rozumně, mají sex jen s jednou osobou, používají kondom… Opakujeme to třicet let a budeme dál. Pro část lidí, a vidíme to na číslech, to ale nestačí,“ uvedl Dlouhý.
Prep tablety ale rozhodně nemůže užívat každý sexuálně aktivní člověk. Jsou určené jen těm se zvýšeným rizikem, které vytipují lékaři v HIV centrech. Praktický lékař lék předepsat nemůže.
„Pokud jste sexuálně aktivní člověk na střední Moravě, dostat se k léku je pro vás výkon nejmíň na dva dny. Je tam řada bariér, které brání lidem v tom, aby se k Prepu dostali,“ namítl šéf Národní asociace pacientských organizací Robert Hejzák.
Balení prep pilulek stojí od 600 korun výše a pojišťovny je nehradí. Infektologové ale usilují o to, aby byly hrazené aspoň z části.
Podle Státního zdravotního ústavu by se to vyplatilo. Podle jejich dat je pro systém výhodnější zaplatit klíčovým skupinám „preventivní pilulku“, aby se nenakazili, než pak vydávat po desítky let jejich života miliony korun ze zdravotního pojištění na léčbu nemoci.
Je to ale spíš doplněk. Tím hlavním je podle lékařů vzdělávání lidí a prevence, hlavně na školách.