Hlavní obsah
Greenpeace Foto: Greenpeace

Greenpeace

Mezinárodní organizace Greenpeace se podle svých slov snaží především upozornit společnost na ekologické problémy. Používá k tomu však kontroverzní a často nezákonné cesty, které mnohdy bývají označovány jako takzvaný ekoterorismus. Celé hnutí čítá na tři milióny členů ve více než čtyřiceti zemích světa.

Greenpeace Foto: Greenpeace
Greenpeace

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let prováděli Američané na ostrově Amchitka poblíž Aljašky testy jaderných zbraní. V lokalitě se mimo jiné nacházelo několik ohrožených druhů zvířat, což znepokojilo skupinku ochránců, kteří se na lodi vypravili proti těmto zásahům protestovat. Přijali jméno Greenpeace, což mělo symbolizovat zájem o přírodu a touhu po odstranění jaderné hrozby. Jaderným testům sice nezabránili, zato se jim podařilo vzbudit velký ohlas u veřejnosti.

Greenpeace na Strakově akademii

Foto: Jan Handrejch, Právo

Debaty vyvolané ve jménu ekoterorismu

Zaujmout společnost a vyvolat diskusi si Greenpeace klade jako hlavní záměr. "K dosažení našich cílů používáme vědecký výzkum, lobbování a tichou diplomacii, stejně jako přímé, nenásilné konfrontační akce za účelem povzbuzení veřejné debaty," tvrdí organizace. Zájem na zlepšení životního prostředí se jim nedá upřít.

Sporný je ovšem způsob, kterým často dochází k oné konfrontaci. Pro "povzbuzení veřejné debaty" používají aktivisté prostředky, které jsou nezřídka v rozporu se zákonem. Patří mezi ně obsazování nejrůznějších objektů, přivazování se ke stromům, blokování benzinek a podobně. Pro takovéto jednání se vžilo označení ekoterorismus.

Aktivisté Greenpeace na místě blokády.

Foto: Šárka Tonarová, Právo

Vítejte v ČEZké republice

Česká větev této organizace vznikla v roce 1992. Účastnila se například na protestech proti dostavbě Temelína, v roce 2010 protestovali aktivisté proti ČEZu vyšplháním na komín prunéřovské elektrárny, na jejíž rekonstrukci prý společnost šetří. Následně při jednání vlády vyvěsili na Strakovu akademii transparent s nápisem "Vítejte v ČEZké republice". Naopak podpořili například využívání solární energie.

ÚTERÝ: Policejní hlídka přijíždí k aktivistům Greenpeace, kteří v Istanbulu protestují proti globálnímu oteplování.

Foto: Cem Ersavci, Reuters

V roce 2007 iniciovali kampaň proti stavbě americké vojenské základny v Brdech, kde rok nato obsadili lokalitu vytyčenou pro stavbu protiraketového radaru. Teprve po šesti týdnech je odtud vyhnala vojenská policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků