Hlavní obsah

Inspekce šetří nelegální vykácení starých buků v Krušných horách

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Litvínov

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dostala podnět ohledně nelegálního vykácení starých buků v Krušných horách. Mluvčí inspekce Jiří Ovečka ČTK řekl, že inspekce případ vyšetřuje. Lesy ČR pokácely 200 let staré stromy na dvou pasekách u Litvínova. Podnět podala organizace Greenpeace, která žádá, aby se státním podnikem bylo zahájeno přestupkové řízení a byla zakázána těžba starých porostů v okolí.

Foto: ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Na inspekci se obrátil také krajský úřad Ústeckého kraje, podle kterého by mohlo jít o přestupek. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová ČTK řekla, že podnik je pro zachování geneticky cenných místních bukových lesů.

Lesy ČR podle Greenpeace způsobily nevyčíslitelnou a nevratnou škodu na životním prostředí, když v rozporu se zákonem pokácely stromy pocházející z doby Marie Terezie a Josefa II.

Lesy v Česku přestávají být plícemi republiky

Domácí

„Zničily tak nejen památný les, ale i celý místní biotop, a proto jsme České inspekci životního prostředí navrhli, aby v okolních lokalitách zakázala kácení stromů starších 100 let. Jedině tak se dá aspoň částečně kompenzovat způsobená ztráta. Zároveň navrhujeme za toto protiprávní jednání udělení pokuty v horní polovině zákonné sazby," uvedla Nikol Krejčová z Greenpeace ČR. Pokuta za nelegální těžbu může činit až dva miliony korun.

Vedoucí odboru životního prostředí na krajském úřadu Tomáš Burian v březnu ČTK řekl, že oba porosty jsou na základě žádosti státních lesníků předmětem řízení o povolení k zásahům. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková ČTK řekla, že řízení o omezení těžby ještě nebylo ukončeno a kvůli nelegální těžbě se úřad obrátil na inspekci.

Lesy: Cílem byla ekostabilita

Postup Lesů ČR podle mluvčí souvisí s uvolňováním prostoru pro druhově pestřejší les s převahou buku i jiných listnáčů včetně dubu. „Šlo o výběrný způsob těžby, tedy o jednotlivé stromy nebo o uvolnění přirozeně se zmlazujících stromů,“ řekla Jouklová.

Odborníci pracují na mapě obnovy lesa po kůrovcové kalamitě. Pomohou družicové snímky

Věda a školy

Cenné místní bukové lesy je podle ní třeba periodicky obnovovat. Na místě je podle Jouklové ponechán dostatek stromů i ležícího dřeva určených k samovolnému zetlení. „Cílem je stabilita ekosystému s tím, že produkční funkce lesa rozhodně nemá prioritu,“ dodala.

Organizace Greenpeace těžbu v krušnohorských bučinách dlouhodobě kritizuje a požaduje vytvoření rozsáhlého chráněného území s bezzásahovým režimem. Místní bučiny byly totiž zařazeny do sítě Natura 2000 jako součást evropsky významné lokality Východní Krušnohoří.

Státní Agentura ochrany přírody a krajiny zároveň tuto lokalitu eviduje jako území vhodné pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti, kterou v minulosti podpořili i někteří představitelé Ústeckého kraje.

Reklama

Výběr článků

Načítám