Hlavní obsah
Bill Clinton v roce 2011 Foto: Profimedia.cz

Bill Clinton

Dvaačtyřicátý prezident USA slavil úspěchy na politické scéně, ale v morálních a etických otázkách značně pokulhával. Mnohokrát čelil ekonomickým, politickým i sexuálním skandálům, na druhou stranu byl dvakrát navržen na Nobelovu cenu míru.

Bill Clinton v roce 2011 Foto: Profimedia.cz
Bill Clinton

Bill Clinton, který vládl Spojeným státům v letech 1993 - 2001, se proslavil jako první prezident USA narozený po druhé světové válce a byl prvním demokratem od dob F. D. Roosevelta, jenž byl zvolen pro druhé prezidentské období. Bývalí spolupracovníci jej popisují jako inteligentního a dobře chápajícího politika s dobrým srdcem, který je ale "nevyléčitelně nerozhodný" a nemiluje konfrontace.

Bill Clinton a Hillary Clinton v roce 1998

Foto: Profimedia.cz

Období, které strávil v roli prezidenta USA, je označováno za jedno z nejúspěšnějších v historii státu. Rekordně pozitivních čísel dosahovala nezaměstnanost, inflace i kriminální činnost. V anketě o státnické úspěšnosti z roku 2000 se Clinton umístil přesně v polovině všech dosavadních amerických prezidentů a těsně před vypršením jeho mandátu mu náležela podpora 65 procent Američanů, což je jedno z nejvyšších čísel v 50leté historii.

V hodnocení morální autority se však dvaačtyřicátý prezident propadl na předposlední místo. Tři čtvrtiny dotázaných jej označilo za muže, který postrádá vysoké morální a etické standardy. I na mezinárodní scéně bylo jeho působení považováno za chaotické a nedostatečně zásadové.

Jeho politickou kariéru pošramotila řada politických a hlavně milostných skandálů. Clinton se stal jedním ze dvou amerických prezidentů, kteří se podrobili procesu impeachementu (odvolání z prezidentské funkce). Prvním z nich byl v roce 1868 Andrew Johnson za bezdůvodné odvolání ministra války. Stejně jako on nakonec své obvinění z křivé přísahy a maření spravedlnosti ustál.

Bill Clinton a Boris Jelcin v roce 1994

Foto: Profimedia.cz

Ve třiatřiceti nejmladším guvernérem

William Jefferson Clinton se narodil 19. srpna 1946 v arkansaském městě Hope. Ještě než přišel na svět, jeho otec William Jefferson Blythe zemřel, a když se matka znovu provdala, dostal příjmení nevlastního otce Rogera Clintona. V letech 1964-1968 studoval mezinárodní vztahy na Gorgetownské univerzitě a zároveň pracoval pro tehdejšího arkansaského senátora J.W. Fulbrighta, zaníceného odpůrce války ve Vietnamu. I Bill Clinton se stavěl proti válce a také nikdy nesloužil v armádě.

Na konci 60. let byl jedním z mála studentů, kteří získali prestižní Rhodesovo stipendium, a nastoupil na dvouleté studium Oxfordské univerzity. Po návratu do Spojených států začal studovat práva na univerzitě Yale a v polovině 70. let dělal asistenta na Arkansaské univerzitě, kde přednášel námořní právo.

Bill Clinton a Barack Obama v roce 2009

Foto: Profimedia.cz

V roce 1974 na sebe poprvé upozornil na politické scéně, když neúspěšně usiloval o místo v Kongresu. O tři roky později byl zvolen ministrem spravedlnosti státu Arkansas, kde mezi roky 1979 až 1981 zastával jako nejmladší v této funkci post guvernéra. Do čela Arkansasu znovu usedl o dva roky později a setrval tam až do roku 1992. Podle průzkumu časopisu Newsweek byl v roce 1991 mezi lidmi nejúspěšnějším americkým guvernérem.

V roce 1992 se stal demokratickým kandidátem na prezidenta. Jeho nejsilnější zbraní byla daňová reforma, jež spočívala v oživení ekonomiky pomocí financí z obranného rozpočtu. Díky ní se mu podařilo na podzim téhož roku porazit úřadujícího jedenačtyřicátého prezidenta George H. W. Bushe.

V roce 1996 prezidentský mandát obhájil a navzdory mnoha politickým i milostným skandálům se v úřadu udržel až do konce svého funkčního období. Během něj byl dvakrát navržen na Nobelovu cenu míru za řadu mírových iniciativ, mimo jiné za urovnání konfliktu v Severním Irsku.

Bill Clinton na podpoře kampaně manželky Hillary v roce 2008

Foto: Profimedia.cz

Během své politické kariéry navštívil několikrát Českou republiku a v roce 1998 obdržel od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva, jedno z mnoha ocenění, která za život posbíral. V roce 2009 byl jmenován zvláštním vyslancem OSN a velkou měrou se podílel na propuštění dvojice amerických novinářek ze Severní Koreje. Je ženatý, má dceru Chelsea (1980).

Průšvihy Billa Clintona

Jeho prezidentskou kariéru poznamenalo několik více či méně závažných afér. Už v roce jeho nástupu do úřadu se potýkal nejprve s aférou Whitewater, spojenou se stejnojmennou realitní společností, kterou založili manželé Clintonovi, a později se skandálem Filegate, kdy se ukázalo, že si bezdůvodně vyžádal od FBI na čtyři sta důvěrných složek republikánů. Údajně také věděl o operaci CIA, při které měla soukromá společnost dopravovat z Arkansasu zbraně protisandinistické opozici v Nikaragui a na zpáteční cestě převážet drogy.

Bill Clinton a dcera Chelsea.

Foto: Profimedia.cz

Později čelil také podezření, že za tučné obnosy pronajímal hostům Bílý dům nebo že poskytoval nelegální finanční zdroje indonéským demokratům. V roce 1997 proti němu bylo zahájeno předběžné šetření v otázce financování jeho druhé prezidentské kampaně. Údajně měl porušovat federální zákony tím, že přímo z Bílého domu vyřizoval žádosti na kampaň. Ministryně spravedlnosti proti němu nařídila 90denní vyšetřování, jež mělo posoudit, zda nevyužíval finanční prostředky pro Demokratickou stranu na svou volební kampaň.

V naprostém závěru svého prezidentování, pouhých několik hodin před vypršením jeho mandátu, stihl udělit milost kontroverznímu finančníku Marcu Richovi, který byl obviněn z neplacení daní, podvodů a nelegálních obchodů s ropou. Jeho žena podporovala oba manžele Clintonovy. Hodinu a půl před opuštěním prezidentské kanceláře navíc udělil milost 140 vězňům, mezi které patřil i Clintonův nevlastní bratr Roger, zatčený za držení drog.

Ve známost vešly zejména Clintonovy sexuální aféry. Gennifer Flowersová prohlásila v roce 1993, že s ní tehdejší prezident dvanáct let udržoval milostný poměr. Kvůli sexuálnímu obtěžování jej zažalovala Paula Jonesová a Bill Clinton se stal v roce 1998 vůbec prvním americkým prezidentem, který v době svého úřadování vypovídal pod přísahou v případě vlastní obžaloby z trestného činu. Obvinění bylo nakonec pro nedostatek důkazů zrušeno.

Následujícího roku byl však shledán vinným z pohrdání soudem "poskytnutím falešné, zavádějící a vyhýbavé odpovědi, což mělo podkopat právní proces" s Jonesovou při výslechu v lednu 1998.

Nejznámější ženou okolo prezidenta Clintona se stala Monika Lewinská, která ve svých jednadvaceti pracovala jako stážistka v letech 1995-1996 v Bílém domě a měla poměr s tehdejším prezidentem. Clinton byl obviněn z křivé výpovědi pod přísahou a maření spravedlnosti a nebyl daleko odvolání z funkce. Nakonec aféru, kterou někteří pojmenovali Monicagate a která ho údajně připravila o Nobelovu cenu míru, ustál. V poslední den svého působení v Bílém domě však přiznal, že se v daném případě dopustil lživého svědectví. O poměru s Billem Clintonem později mluvily i další ženy.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků