Hlavní obsah
Dům odborových svazů (DOS) Foto: Profimedia.cz

Tripartita

Tripartita obecně představuje společný orgán zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů. V Česku figuruje pod oficiálním názvem Rada hospodářské a sociální dohody ČR. Během tripartitních jednání členové projednávají předpisy, které se týkají podnikání a zaměstnanosti.

Dům odborových svazů (DOS) Foto: Profimedia.cz
Tripartita

Tripartita je prostředkem k rozhovorům mezi odboráři a zaměstnavateli za dohledu vlády. Jedná se o zkrácené označení pro Radu hospodářské a sociální dohody ČR. Delegáti zaměstnavatelů, zaměstnanců a vlády při jednáních projednávají záležitosti týkající se podnikání a zaměstnanosti.

Nejvyšším orgánem Rady hospodářské a sociální dohody je plenární schůze, které se zúčastňuje po sedmi zástupcích odborových svazů, zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a vlády (ministři). Předsedou je český premiér. Všechny tři zúčastněné strany mají po jednom reprezentantovi v předsednictvu orgánu.

Systém tripartity používá naprostá většina světových zemí. Na rozdíl od mnoha z nich, které vznikly v období mezi světovými válkami, se však ustanovení tohoto orgánu v České republice kvůli politické situaci protáhlo až do pádu bývalého režimu.

Instituce vznikla v roce 1990 coby Rada sociální dohody. Jejím cílem od počátku byla shoda v zásadních otázkách hospodářského a sociálního rozvoje. Postupně byla vydávána řada zákonů, které měnily postavení odborů a participaci zaměstnanců na řízení organizace. Od konce 90. let je tripartita stále významnějším prvkem v oblasti sociálního dialogu v ČR. Hraje roli i v mezinárodním měřítku, jelikož je požadavek na dialog sociálních partnerů součástí rady směrnic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků