Hlavní obsah
Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo

Agrofert holding, a. s.

Agrochemický gigant Agrofert holding, a. s., patří k největším hráčům svého druhu na českém i středoevropském trhu. Jeho majitelem byl donedávna bývalý ministr financí a současný premiér Andrej Babiš. Původem slovenský podnikatel s českým občanstvím se řadí mezi nejbohatší Čechy a probojovává se také do statistik nejmovitějších osob na světě.

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo
Agrofert holding, a. s.

Agrofert je z hlediska tržeb čtvrtým největším podnikem v ČR, v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí.

Babiš, který kariéru zahájil ve slovenském podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava, se počátkem 90. let podílel na založení české pobočky Petrimexu (později přejmenované na Agrofert). V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl.

Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

Babiš byl až do února 2017 stoprocentním vlastníkem firmy, jedné z největších v ČR. Než byl v lednu 2014 jmenován ministrem, vzdal se svých funkcí v managementu, přesto zůstaval vlastníkem všech akcií Agrofertu. Ty na začátku roku 2017 přesunul do dvou svěřeneckých fondů, aby vyhověl novele zákona o střetu zájmů.

Novela totiž zakazuje členům vlády to, aby se jejich firmy ucházely o dotace. Navíc zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Správci svěřeneckých fondu jsou Zbyněk Průša, který je předseda představenstva Agrofertu, a právník Alexej Bílek. Dohled nad správci a fondem vykonává tříčlenná rada, v níž sedí manželka Babiše Monika Babišová.

Do skupiny Agrofert dnes patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) a SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy a zemědělskou technikou, dále potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam, maďarské pekárny i lesnické společnosti Uniles a Wotan Forest.

Andrej Babiš

Foto: Jan Handrejch, Právo

V roce 2013 Babiš, kterému už dříve patřila firma AGF Media (vydává týdeník 5+2 dny), koupil vydavatelství Mafra, které vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny Metro,  servery iDnes.cz a Lidovky.cz. Kromě toho získal společnost Londa, která provozuje pražskou rozhlasovou stanici RockZone, a nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR - Rádio Impuls. Mezi akvizicemi je i Ecopress, vydavatel slovenského deníku Hospodárske noviny.

Holding po 20 letech tvoří přes 200 firem. Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR a z hlediska tržeb druhou nejvýznamnější skupinou v chemickém průmyslu. V zahraničí se Agrofert angažuje na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích EU, v Rusku či na Ukrajině.

Další informace o společnosti Agrofert Holding najdete na firmy.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků