Hlavní obsah

Otevírací doba obchodů 17. listopadu

15. 11. 2022, 9:42
Novinky, Lubomír Popovič

Zákon o prodejní době je jedním z těch, které část společnosti vnímá kontroverzně: zaměstnancům obchodů měl umožnit trávit některé státní svátky se svojí rodinou, ale u mnoha obchodníků vzbudil negativní emoce a zamotal hlavu i jejich zákazníkům. Co nařizuje? A patří mezi tyto svátky i 17. listopad?

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Článek

Zákon pro lidi i proti nim

V čem je konkrétní problém? Jsou vlastně dva: prvním je, že se tento zákon týká jen obchodů s prodejní plochou nad 200 m², které oproti těm menším znevýhodňuje, a negativně se podepisuje na celoročních tržbách obchodníků.

Podle některých je proto diskriminační a podnikatelské svazy kvůli němu dokonce v roce 2017 podaly ústavní stížnost, ve které žádaly jeho zrušení.

Další slabinou zákona, který platí již od roku 2016 a reguluje nejen sváteční otevírací dobu některých obchodů, ale i bazarů, zastaváren a sběren, je, že se vztahuje jen na některé svátky. Konkrétně je jich 7 plus Štědrý den, kdy mohou mít i prodejny větší než zmiňovaných 200 metrů čtverečních otevřeno, ale jen dopoledne.

Zeman podepsal zákon o uzavření obchodů během svátků

Domácí

Otevírací doba obchodů 17. listopadu

17. listopad patří mezi státní svátky, na které se zákon o prodejní době nevztahuje: tento den mohou být obchody otevřené bez omezení, nezáleží ani na metrech čtverečních.

Lišit se ale v obchodech oproti běžným dnům mohou otevírací doby, které mnozí provozovatelé upravují do zkráceného „svátečního režimu“, nebo mají zavřeno úplně.

Svátky, na které se zákaz prodeje vztahujeSvátky, na které se zákaz prodeje nevztahuje
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rokVelký pátek – posuvný svátek
Velikonoční pondělí1. květen – Svátek práce
8. květen – Den vítězství5. červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
28. září – Den české státnosti6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii
25. prosinec – 1. svátek vánoční24. prosinec – Štědrý den, prodej povolen pouze do 12.00
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Co si připomínáme 17. listopadu

17. listopad se v Česku vztahuje ke dvěma historickým událostem. V roce 1939 došlo k uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 začala sametová revoluce.

17. listopadu 1989 se konala povolená demonstrace k padesátému výročí uzavření českých vysokých škol. Po jejím oficiálním ukončení se velká část demonstrantů vydala na pochod do centra města, aby projevila nesouhlas s tehdejším komunistickým režimem. Policie demonstranty postupně obklíčila na Národní třídě a surově je zbila, což odstartovalo tzv. sametovou revoluci, která vedla k pádu komunistického režimu.

Zároveň je svátkem, jehož se také hojně účastní veřejnost – pořádají se mnohé kulturní, studentské a doprovodné akce, ale také demonstrace.

Státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva se v Česku vztahují ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 a začátek sametové revoluce 17. listopadu 1989.

Reklama

Výběr článků