Hlavní obsah
Opoziční běloruská kandidátka Svjatlana Cichanouská Foto: ČTK/AP

Svjatlana Cichanouská

Svjatlana Cichanouská, v současné chvíli hlavní osobnost běloruské opozice, má za sebou během několika měsíců hodně dlouhou cestu. Původní profesí učitelka angličtiny a překladatelka z angličtiny a němčiny se rozhodla ve volbách kandidovat místo svého manžela, opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Opoziční běloruská kandidátka Svjatlana Cichanouská Foto: ČTK/AP
Svjatlana Cichanouská

Rozhodnutí, které v případě jakéhokoliv výsledku, zásadně změní život celé rodiny, s manželem nejenže nekonzultovala, ale ten o tom, že si podala přihlášku, vůbec nevěděl. Přesto jí pomohl se sběrem 100 tisíc požadovaných podpisů, potřebných pro registraci k volbám.

Kandidatura na úřad hlavy státu je její první politické angažmá. Ve chvíli, kdy podávala přihlášku, se ani nevěnovala původní profesi. Pečovala o syna, který se narodil před deseti lety s vážným handicapem - neslyší. Před čtyřmi lety přivedla na svět dceru. Po podání přihlášky se vrhla do předvolebního klání.

Na konci června předala volební komisi 104 tisíc podpisů pro svou kandidaturu. V polovině července se spojila s volebními štáby Viktara Babaryky a Valeryje Capkaly, jimž běloruská vláda účast ve volbách také nedovolila a stala se tak hlavní vyzývatelkou Alexandra Lukašenka.

Na konci července se jí podařilo v běloruské metropoli Minsk zorganizovat předvolební akci, které se zúčastnilo okolo 63 tisíc lidí. Byla to největší akce Lukašenkova rivala za posledních deset let. Vysokou účast měli i její mítinky v Homelu a Bobrujsku.

Politickým cílem Cichanouské je svoboda pro politické vězně a nové volby, které by se konaly do půl roku v demokratických podmínkách. Až do dalších voleb neplánuje výrazné propouštění zaměstnanců státní správy, výjimku by tvořily pracovníci justice. Součástí jejího programu je také referendum o mimořádných pravomocí prezidenta.

Sedmatřicetiletá Svjatlana Cichanouská

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Oficiální výsledky prezidentských voleb, v nichž po šesté za sebou zvítězil Alexander Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů, odmítla přijmout s tím, že běloruský lid je podle ní na straně opozice. Cichanouská měla ve volbách získat 10,1 procenta. Z obav o svou bezpečnost a zřejmě pod nátlakem bezpečnostních úřadů se uchýlila do Litvy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků