Hlavní obsah

Cichanouská vystoupila v Senátu. Přinesla fotky pronásledovaných disidentů

9. 6. 2021, 10:12 • Aktualizováno 9. 6. 2021, 11:02
Novinky, jas

Ústřední postava běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která je na několikadenní návštěvě České republiky, ve středu vystoupila s projevem před senátory. Cichanouská vyzvala ČR, aby neuznávala Lukašenkův režim a jeho kroky a volala po zavedení dalších sankcí vůči představitelům režimu. Poděkovala za podporu pro běloruskou opozici.

Projev Svjatlany Cichanouské v Senátu

 
Článek

Cichanouská poděkovala za možnost vystoupit jménem Bělorusů a připomněla některé historické paralely obou národů. V projevu opakovaně zmínila bývalého prezidenta Václava Havla a citovala i myšlenky filosofa Jana Sokola.

Cichanouská připomněla, že nezávislá země ještě neznamená svobodná a popsala teror, který rozpoutal režim prezidenta Alexandra Lukašenka po loňských prezidentských volbách.

„Deset měsíců bojuje minulost proti budoucnosti,“ konstatovala Cichanouská, jež připodobnila současnou situaci v běloruské justici k románům Franze Kafky.

Lukašenkův režim má podle ní teroristickou podstatu, uvedla s poukazem na nedávné vynucené přistání civilního letadla při průletu přes Bělorusko kvůli zadržení opozičního novináře Ramana Prataseviče.

Bělorusko donutilo letadlo Ryanairu přistát. Vyslalo i stíhačku

Evropa

V projevu před poslanci Cichanouská ukazovala senátorům fotky perzekuovaných disidentů a ocenila podporu a solidaritu ze strany ČR i obyčejných Čechů. Ta podle ní bude důležitá i do budoucna.

Cichanouská se v loňských prezidentských volbách postavila dlouholetému autokratickému prezidentovi Lukašenkovi. Ačkoliv podle oficiální výsledků voleb Lukašenko jasně zvítězil, opozice i země EU včetně ČR hlasování neuznávají a označují je za zmanipulované.

Režim následně vystupňoval represe vůči všem projevům odporu.

Zeman ocenil odvahu Cichanouské, opozici popřál vítězství v boji s diktátorem

Domácí

V Senátu je Cichanouská přijímána coby oficiální představitelka Běloruska. Její odvahu ocenil na setkání i prezident Miloš Zeman, který běloruské opozici popřál, aby v boji s posledním evropským diktátorem zvítězila.

Reklama

Související články

Běloruská opozice plánuje novou vlnu protestů

26. 5. 2021, 17:55

Přední opoziční politička Svjatlana Cichanouská ve středu oznámila, že opozice se připravuje na novou fázi protestů proti současnému běloruskému vedení. Zemí...

Cichanouská je v Česku

6. 6. 2021, 20:09

Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská v neděli odpoledne přicestovala do Prahy. Přivítala se s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož...

Výběr článků