Hlavní obsah
Lubomír Metnar Foto: Jan Handrejch, Právo

Lubomír Metnar

Někdejší policista se v politice angažuje od roku 2013. Po dvouletém působení na pozici náměstka na ministerstvu vnitra se stal šéfem resortu v první vládě premiéra Andreje Babiše (ANO), která však nezískala důvěru Sněmovny. V červnu 2018 byl jmenován ministrem obrany.

Lubomír Metnar Foto: Jan Handrejch, Právo
Lubomír Metnar

Metnar se narodil narozen 6. října 1967. K tehdejší Veřejné bezpečnosti nastoupil po maturitě a vojenské službě v roce 1988 a několik měsíců sloužil i u Pohotovostního pluku VB. Po listopadu 1989 vystudoval vyšší policejní školu a Ostravskou univerzitu v Ostravě, kde získal titul magistra.

U policie působil jako vyšetřovatel a zapojil se mimo jiné do vyšetřování rasově motivovaného žhářského útoku ve Vítkově, při němž bylo těžce popáleno malé děvče.

Po odchodu od policie v roce 2011 se staral o bezpečnostní problematiku  ve strojírenských Vítkovicích, odkud v roce 2013 zamířil na post náměstka ministra vnitra Martina Peciny (premiér Jiří Rusnok). Na něm setrval i za Pecinova nástupce Milana Chovance (ČSSD)  ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) a to do října 2014.

Na podzim roku 2017 byl jmenován ministrem vnitra v prvním Babišově kabinetu. Ve druhé vládě téhož premiéra byl na základě nominace hnutí ANO jmenován ministrem obrany.

Metnar v létě 2018 čelil podezření, že jeho diplomová práce obsahuje nesrovnalosti v citacích. Univerzita uvedla, že nejde o plagiátorství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků