Hlavní obsah
Vlak RegioJet Foto: Student Agency

RegioJet

Společnost RegioJet je licencovaný dopravce v osobní železniční a autobusové přepravě v České republice i na Slovensku a člen středoevropské přepravní skupiny Student Agency podnikatele Radima Jančury. Založena byla v roce 2009.

Vlak RegioJet Foto: Student Agency
RegioJet

První žlutý vlak vyjel 26. září 2011 na trase HavířovOstravaPraha. RegioJet provozuje dálkovou dopravu v České republice – vlaky IC RegioJet na trase Žilina – HavířovOstravaPraha. Od března 2012 provozuje sesterská společnost RegioJet SK regionální vlaky na Slovensku, konkrétně na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

Postupem let přidával linky na trase z Prahy do Brna, Vídně či Starého Města. Nově také vysoutěžil spoje v Ústeckém kraji a rychlíkové spoje na trase Brno - Bohumín. RegioJet k roku 2018 zaměstnával zhruba 530 zaměstnanců. Působit začal dopravce i v Rakousku, odkud provozuje spoje mezi  Vídní a Budapeští.

Průvodčí vlaku RegioJet

Foto: Jan Handrejch, Právo

Za první rok provozu cestovalo vlaky RegioJet přibližně 900 000 cestujících; za kalendářní rok 2011 pak 1,13 miliónů cestujících. Po celý rok 2012 narůstal počet cestujících a koncem roku RegioJet přepravoval 30 000 cestujících týdně. V roce 2017 pak dohromady žlutými vlaky i autobusy cestovalo 16 milionu lidí.

Od roku 2016 totiž působí pod značkou RegioJet i autobusové spoje Student Agency, už o rok dříve k tomu došlo na Slovensku. Nárůstu cestujících dopomohlo i zavedení státní 75procentní slevy pro seniory a studenty.

Provozovatel uvádí, že průměrná obsazenost vlaků za celou dobu činí průměrně 80–90 procent. Denně přepraví na trase Praha – Ostravsko kolem 4300 cestujících. Své dálkové vlaky provozuje RegioJet na své podnikatelské riziko, jelikož se jedná o komerční linky. Poprvé do zisku se tak dostal až v roce 2015.

V roce 2018 utržil RegioJet zisk ve výši sto milionu korun. Celkové tržby se pohybovaly kolem 1,5 miliardy. Dopomohlo tomu hlavně zvyšování počtu spojů včetně autobusových linek

Flotila železničních vozů RegioJet aktuálně sestává z 127 plně klimatizovaných vozů, které byly konstruovány pro rychlost až 200 km/hod. Jejich výrobcem je rakouská továrna SGP Siemens AG. Většinou mají kapacitu 48–66 míst na kožených a látkových křeslech. Nově si také nechal na zakázku vyrobit vozy ASTRA od stejnojmenného rumunského výrobce.

Interiér souprav, které chce RegioJet užívat na trase mezi Ostravou a Olomoucí

Foto: RegioJet

RegioJet nabízí pro cestující čtyři třídy, od nejlevnějších Low cost bez servisu, přes Standard, jejichž některé vagóny jsou rozděleny do šestimístných kupé, až po Relax a Business.

V nich jsou místa uspořádána do velkoprostorového oddílu a jsou zde i oddíly po čtyřech místech k sezení – například pro cestování rodin s dětmi.

V čele vlaků RegioJet jsou většinou řazeny lokomotivy Škoda, které byly vyrobeny na začátku 90. let 20 století jako poslední stroje páté série řady 163, avšak společnost dokupuje i modernější stroje.

Pokud jde o zákaznické služby, patří mezi ně přítomnost stevarda nebo stevardky v každém voze po celou dobu jízdy, asistence při nástupu do vlaku, vyhledávání místa a pomoc při uložení zavazadel na určená místa, poskytování informací, zdarma nabídka denního tisku a vybraných časopisů, vybrané nápoje zdarma a nabídka dalšího občerstvení. Pro cestující je k dispozici wifi na palubě a SMS nebo on-line rezervace konkrétního sedadla nebo pouze spoje.

Nicméně pro nedostatek zaměstnanců ruší dopravce stevardy ve většině autobusových spojů, kde je nahrazuje samoobslužným palubním servisem.

V dalších letech chce RegioJet nabídnout spojení do dalších destinací v České republice, na Slovensku a také v Německu, kde spolupracuje na projektech s Deutshe Bahn a jejich IC Bus.

Boj s konkurencí

RegioJet si na trase mezi Prahou a Ostravou konkuruje s pendoliny Českých drah a dalším soukromým dopravcem LeoExpress.

V roce 2017 RegioJet ohrozil nástup autobusové společnosti FlixBus, které se za pár let podařilo ve většině evropských států zlikvidovat konkurenci. RegioJet nicméně nápor ustál, podle jeho majitele Radima Jančury také díky kombinaci autobusové a železniční dopravy. Jančura začátkem roku 2019 uvedl, že RegioJet plánuje posílení stávajících či otevření nových mezinárodních linek. Finance na nákup nových vlaků získal mj. prodejem dluhopisů, emisi za 921 milionů korun se splatností pět let.

V květnu 2019 podal RegioJet na FlixBus žalobu. Vinil ho z podnákladových cen a dlouhodobé snahy vytlačit ostatní dopravce působící na českém trhu. FlixBus vinu odmítl, sám se naopak obrátil k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a žádal prošetření výzev z roku 2018, ve kterých ho RegioJet opakovaně vyzýval ke změně cen. Podle FlixBusu šlo o výzvy k uzavření protiprávní kartelové dohody.

ÚOHS toto stanovisko potvrdil. Přijetí a dodržování takové dohody by mohlo být podle něj v rozporu s pravidly hospodářské soutěže. RegioJet považuje postup ÚOHS za „vysoce neprofesionální”. FlixBus se ale od výzev RegioJetu veřejně distancoval, ÚOHS proto nezahájil správní řízení, protože k nepovolenému jednání nakonec nedošlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků