Hlavní obsah
Martin Pecina (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Martin Pecina

Martin Pecina, bývalý ministr vnitra v úřednickém kabinetu Jana Fischera a předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, se stal v roce 2010 poslancem za ČSSD. O rok později se mandátu vzdal kvůli stranickým neshodám. V roce 2013 se stal znovu ministrem vnitra v dočasné vládě Jiřího Rusnoka.

Martin Pecina (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Martin Pecina

Martin Pecina se narodil 9. července 1968. Je absolventem Strojní fakulty VŠB Ostrava a později si vzdělání rozšířil na Masarykově ústavu vyšších studií a Sheffield Business School. Po sametové revoluci pracoval jako programátor. V letech 1992 - 1996 zastával post obchodního ředitele firmy Proxima. Od roku 1996 byl zaměstnán v Hutním projektu Frýdek Místek. O tři roky později tam dosáhl na ředitelskou pozici.

Mezi roky 2003 - 2005 působil ve funkci náměstka ministra průmyslu a obchodu pro oblast nerostných surovin, energetiky a hutnictví.

Předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) byl od roku 2005. Působil  také mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti ČEZ, za což obdržel ekologickou anticenou Ropák roku.

Fischerův a Rusnokův ministr vnitra

V květnu 2009 byl jmenován ministrem vnitra ve Fischerově vládě. V důsledku toho nakonec s nevelkou ochotou složil svou funkci v ÚOHS. V Poslanecké sněmovně působil ve výboru pro obranu a bezpečnost a v hospodářském výboru.

V březnu 2011 se mandátu vzdal poté, co se do čela ČSSD dostal Bohuslav Sobotka. "Pan Sobotka mě odmítl kamkoli angažovat, vyhodil mě z politického grémia, z předsednictva, kde jsem byl za Jiřího Paroubka," uvedl tehdy Pecina.

Nakonec v roce 2013 opustil ČSSD a začal koketovat se Stranou práv občanů - zemanovci. Za ty také kandidoval v témže roce do Sněmovny, ale neuspěl. Po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem úřednické vlády v červnu 2013 se stal ministrem vnitra. Prezident Miloš Zeman ho do funkce jmenoval 10. července 2013. Funkci vykonával do 29. ledna 2014, kdy ho nahradil Milan Chovanec v nové vládě Bohuslava Sobotky.

V téže době působil jako generální ředitel Vítkovice Power Engineering. Tam skončil v červnu 2013.

V rámci své funkce ministra vrátil v prosinci 2013 do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho, který byl přechozím ministrem Janem Kubice zbaven funkce za zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu. O několik měsíců později byl ale Lessy obžaloby zproštěn. Problém ale nastal, protože v současné době byl prezidentem policie také Martin Červíček, který se postu nehodlal vzdát. Poradní komise minisitra vnitra, ale 6. ledna 2014 navrhla Červíčka odvolat. Následující den byl opravdu odvolán a prezidentem se stal Lessy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků