Hlavní obsah

Exministr vnitra Pecina může převzít zkrachovalou Liberty, potvrdil úřad

1:44
1:44

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Sdružení společností SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna někdejšího ministra Martina Peciny může převzít zkrachovalou huť Liberty Ostrava. Prvostupňovým rozhodnutím to schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Foto: Pavel Karban, Novinky

Výroba na rourovně huti Liberty Ostrava

Článek

Rozhodnutí potvrdil mediální zástupce insolvenčního správce Liberty Ostrava Šimona Petáka Michal Štefl.

Rozhodnutí ještě není pravomocné. „Aktuálně ještě běží lhůta pro případné podání rozkladu proti rozhodnutí úřadu,“ řekl Štefl.

Prodej huti Pecinovým firmám navrhl insolvenční správce. Návrh už schválil věřitelský výbor, zajištění věřitelé huti i insolvenční soud. Pecinovy společnosti za celý závod nabídly 3,01 miliardy korun.

Štefl uvedl, že sdružení firem SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna nabídlo částku, která je podle znaleckého posudku i dvou ekonomických analýz renomovaných poradenských společností výhodnější pro majetkovou podstatu, a tedy i vyšší uspokojení věřitelů.

„Přes veškeré překážky a nepříznivou situaci na trhu s ocelí se insolvenčnímu správci Šimonu Petákovi podařilo obnovit výrobu i udržet společnost více než rok v provozu, a to díky zkušenému týmu, který udělal skutečně maximum. Současně dokázal zachovat více než 2000 pracovních míst a uskutečnit prodej hlavního závodu jako funkčního celku, což je pozitivní jak pro majetkovou podstatu, tak pro další budoucnost podniku,“ uvedl Štefl.

Liberty Ostrava vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Od roku 2019 patřila Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Dostala se ale do dluhů a skončila v konkurzu.

Výběr článků

Načítám