Hlavní obsah

Exministr vnitra Pecina kupuje za tři miliardy zkrachovalé hutě Liberty Ostrava

4:14
4:14

Poslechněte si tento článek

Ostrava
Aktualizováno

Sdružení společností SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna, za nimiž stojí podnikatel a exministr vnitra Martin Pecina a bývalý poslanec za tehdejší sociální demokracii, bude novým majitele zkrachovalé hutě Liberty Ostrava. Za hlavní závod a koksovnu zaplatí 3,010 miliardy korun. Pecina byl jediným zájemcem o koupi závodu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Martin Pecina na snímku z 23. července 2018.

Článek

Prodej hutě schválili na návrh insolvenčního správce Šimona Petáka věřitelský výbor a zajištění věřitelé Liberty Ostrava. „Díky prodeji se podařilo zachovat přibližně dva tisíce pět set pracovních míst i provoz huti. Prodej nyní bude schvalovat ještě insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ upozornil Michal Štefl, mediální zástupce insolvenčního správce.

Pecina, který v minulosti zastával post předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), byl rovněž ministrem vnitra v úřednických kabinetech premiérů Jiřího Rusnoka a Jana Fischera. Za sociální demokracii zasedal ve Sněmovně, ale se stranou se názorově rozešel a mandátu se vzdal. Aktivní byl i v Straně práv občanů - Zemanovci. Byl členem dozorčí rady ČEZ a předsedou pro privatizaci Vítkovice Steel a v poslední době byl poradcem SOCDEM a SPD. Angažuje se ve spolku Svatopluk, který chce změnit politický režim v České republice.

Pecina je společníkem řady společností, například je stoprocentním vlastníkem firem PCTT limit a PCTT Reality, působí jako předseda představenstva skupiny VCL Group či ve společnosti VAE Controls. V květnu 2023 se neúspěšně ucházel o funkci prezidenta Hospodářské komory ČR.

Pecinovu nabídku vyhodnotily na základě znaleckého posudku společnosti PwC a Deloitte Advisory. „Obě analýzy dospěly k závěru, že prodej za tuto cenu je pro věřitele výhodnější než alternativní rozprodej jednotlivých aktiv. Znalci potvrdili, že cena převyšuje likvidační hodnotu podniku,“ nastínil Štefl s tím, že předání hutě novému majiteli by fyzicky mohlo proběhnout na podzim letošního roku.

Upozornil, že z prodeje jsou vyňaty tzv. non-core položky, což jsou například peněžité pohledávky, některé nemovitosti, majetkové účasti, nehmotný majetek nebo movité věci, které nejsou nezbytné k dalšímu provozu závodu.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Zinkování svodidel v huti Liberty Ostrava

Pecina rozhodnutí věřitelského výboru přivítal. „Jsem rád, že schválil prodej závodu Liberty Ostrava našim společnostem a věřím, že celý proces prodeje bude uskutečněn tak, abychom mohli podnik převzít co nejdříve,“ uvedl.

V huti po krachu zůstaly v provozu pouze tři závody. Výrobu v rourovně a válcovně plochých výrobků financuje firma Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries, provoz na středojemné válcovně zajišťuje polská společnost Donquixote.

Současný stav chce Pecina ponechat. „Výroba v huti bude pokračovat formou tollingu, a to jak ze strany společnosti Vítkovice Machinery Trade, tak společnosti Donquixote. O konkrétních podmínkách budeme se zástupci obou společností jednat,“ doplnil jednatel sdružení společností SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna.

To, že chce Pecina zachovat výrobu, chválí odboráři. „Je to pro nás velký příslib zachování zaměstnanosti, a to je v této chvíli pro zaměstnance to nejdůležitější,“ okomentoval prodej předseda odborového svazu KOVO v Liberty Ostrava Petr Slanina, který věří, že je prodej definitivní. „Nečekám, že by ho insolvenční soud nebo antimonopolní úřad nepotvrdili,“ doplnil.

Mediální zástupce insolvenčního správce Štefl upozornil, že s prodejem společnosti souvisí i uspokojovaní pohledávek zaměstnanců. Uspokojovány mají být v čase a míře, podle prostředků získaných do majetkové podstaty, pořadí určeného insolvenčním zákonem.

„Není třeba je do insolvenčního řízení přihlašovat. Vzniklé pohledávky zaměstnanců jsou ze strany Liberty Ostrava řádně evidovány,“ ujistil s tím, že vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlý soupis pohledávek, je celý proces časově i organizačně velmi náročný.

„Navíc stále není zřejmé, z jaké části budou uspokojeny. Nicméně všechny pohledávky jsou v souladu se zákonem zaznamenány a každý zaměstnanec bude o jejich vypořádání v rámci insolvenčního řízení informován,“ ujistil Štefl.

Liberty Ostrava patřící do skupiny Liberty Steel z koncernu GFG Alliance britského podnikatele indického původu Sanjeeva Gupty se dostala do úpadku kvůli miliardovým dluhům. Výrobu oceli podnik zcela ukončil.

Výběr článků

Načítám