Hlavní obsah
Pražský primátor Zdeněk Hřib Foto: Petr Horník, Právo

Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib je český manažer, lékař, politik a člen Pirátské strany. Od října 2018 je zastupitelem hlavního města Prahy a byl také zvolen primátorem Prahy.

Pražský primátor Zdeněk Hřib Foto: Petr Horník, Právo
Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib se narodil 21 května 1981 v Slavičíně. Vystudoval obor všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě UK v Praze, kde získal titul MUDr.. Během studií v roce 2005 absolvoval stáž na Tchaj-wanu. Příležitostně přednáší na lékařské fakultně i mimo ni. Je ženatý, má dva syny a dceru.

V roce 2007 pracoval pro akciovou společnost MD Access. O rok později byl zaměstnaný jako vedoucí sekce informatiky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a absolvoval stáž National Patient Safety Agency v Londýně. Mezi lety 2008 a 2018 působil jako konzultant ve společnosti AQUASOFT, jež od roku 2016 nese název Solitea Business Solutions. Tam se podílel na projektu elektronického receptu eRecept. Od roku 2012 je ředitelem společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví.

Členem Pirátů je od roku 2017, jejich registrovaným příznivcem byl, ale už od roku 2013. V lednu 2018 se stal za Piráty členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

V roce 2014 za stranu kandidoval ještě jako nestraník v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy, ale neuspěl. To se mu ale podařilo o čtyři roky později, kdy byl lídrem kandidátky Pirátů.

Piráti skončili ve volbách druzí za ODS, Hřib získal 75 082 preferenčních hlasů. Podle koaliční dohody, kterou 25. října 2018 uzavřela pirátská strana s partnery Praha sobě a Spojené síly pro Prahu, by se měl stát primátorem hlavního města Prahy. V zastupitelstvu se chce zaměřit na odstranění korupce a politických trafikantů z městských firem.

Primátorem byl zvolen 15. 11. 2018. Pro hlasovalo 39 zastupitelů, proti 12 a 14 se jich zdrželo. Opozice byla hlavně z řad hnutí ANO a ODS. Podporu měl od koalice složené z Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy sobě. Zdeněk Hřib se mimo primátorských povinností chce zaměřit na IT a transparentní fungování úřadu. Za důležitou považuje i oblast smart city, tedy „chytré” řízení města s využitím moderních technologií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků