Hlavní obsah
Pavel Bém Foto: Petr Hloušek, Právo

Pavel Bém

Dlouholetý primátor hlavního města a do roku 2013 poslanec Pavel Bém byl řadu let členem nejužšího vedení ODS. Během svého působení na magistrátu se nechvalně zapsal kontroverzním projektem Opencard, prosazením kandidatury Prahy na uspořádání olympijských her i svými horolezeckými výpravami. V nich pokračoval i během působení ve Sněmovně.

Pavel Bém Foto: Petr Hloušek, Právo
Pavel Bém

Pavel Bém se narodil 18. července 1963 v Praze. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy a následně složil specializační atestaci v oboru psychiatrie. Pokračoval absolvováním dalších specializačních výcviků a postgraduálních studií, která se odehrávala v tuzemsku i zahraničí. Nejvíce se ale zaměřoval na obor psychiatrie a problematiku závislostí.

Po vystudování Fakulty všeobecného lékařství začal pracovat v Psychiatrické léčebně Kosmonosy, poté jako lékař protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK a následně se stal vedoucím lékařem Střediska drogových závislostí při Všeobecné fakultní nemocnici. V letech 1993 - 1994 zastával funkci ředitele a vedoucího lékaře v Kontaktním centru pro drogově závislé.

V tomto období se prvně začal potýkat s politikou. V roce 1995 pracoval na Úřadu vlády ČR v Meziresortní protidrogové komisi jako generální sekretář. Odtud příští rok putoval na ministerstvo vnitra, kde působil jako poradce ministra v oblasti protidrogové politiky.

Do ODS vstoupil Bém v roce 1998, kdy byl také zvolen starostou městské části Prahy 6. Po uplynutí prvního čtyřletého období v této funkci obsadil post primátora hlavního města Prahy. Ten obhájil i v dalších volbách. Kromě toho zastával také pozici místopředsedy ODS.

Bém měl výrazný vliv při rozhodování o realizaci nové budovy Národní knihovny. I díky němu ke stavbě Kaplického "chobotnice" nedošlo. Stal se také vůdčí osobou v prosazování kandidatury hlavního města na pořádání olympijských her, která nakonec Prahu stála na 70 miliónů korun a přesto byla pro nedostatek prostředků přerušena. Další kontroverzní kauzou byl projekt Opencard, který se jeví jako nevýhodný a značně neprůhledný. Audit odhalil, že projekt spolkl na 800 miliónů a nic nevydělal. Bém je často kritizován i za své dlouhé a nákladné dovolené, které tráví zlézáním světových vrcholků. V roce 2010 dovršil pokoření nejvyšších hor všech kontinentů, když zdolal Mount Vinson v Antarktidě.

Na 19. kongresu ODS v prosinci 2008 Bém prohrál s Mirkem Topolánkem v souboji o post předsedy strany. Mimo to ani neobhájili funkci místopředsedy a opustil tak úzké vedení partaje. V květnu 2010 byl zvolen poslancem. Pražská ODS ale ve volbách pohořela, protože prohrála s TOP 09, ačkoli bylo hlavní město považováno za nedobytnou baštu občanských demokratů. Na vrub to šlo Bémovi a jeho skandálům, na funkci šéfa organizace Bém rezignoval.

Dalším skandálem bylo v březnu 2012 zveřejnění telefonických odposlechů mezi Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. Bém čelil podezření, že Janoušek mohl ovlivňovat zakázky magistrátu. Následně požádal o pozastavení členství v ODS a opustil její poslanecký klub.

Ve Sněmovně zasedal v Rozpočtovém výboru a ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. V současné době podniká a se živí jako psychiatr, psychoterapeut a rodinný terapeut. Učí také na lékařské fakultě a cestuje po světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků