Hlavní obsah

Tresty úředníkům za Opencard platí

28. 6. 2016, 9:03 – Brno
Právo, Jakub Troníček

Nejvyšší soud udělal podle zjištění Práva definitivní tečku za první částí kauzy Opencard, ve které byli odsouzeni k podmíněným trestům dva úředníci pražského magistrátu. Nejvyšší soudci totiž smetli ze stolu jejich dovolání a potvrdili tak původní rozsudky. Vyplývá to z květnového usnesení Nejvyššího soudu, které má Právo k dispozici.

Foto: Petr Horník, Právo

Bývalý magistrátní úředník Ivan Seyček

Článek

Bývalí magistrátní úředníci Ivan Seyček a Jiří Chytil se dovoláním bránili původním pravomocným rozsudkům, které jim „vynesly“ trest tří a půl roku vězení v případě někdejšího šéfa odboru informatiky pražského magistrátu Seyčka a 1,5roční podmínku pro Chytila, který na začátku kauzy s policií spolupracoval. [celá zpráva]

„Nejvyšší soud neshledal žádnou vadu v hmotněprávním posouzení skutkových okolností, jak jsou u obviněných popsány v odsuzujícím výroku o vině rozsudku Vrchního soudu v Praze,“ konstatovala v květnu předsedkyně senátu Blanka Roušalová.

Končí část kauzy

Ta zároveň připomněla, že k dovolání se odmítlo připojit nejvyšší státní zastupitelství, podle kterého byla obě podání neopodstatněná.

Definitivně tak končí první část rozsáhlé kauzy, kterou tzv. odnesly jen menší ryby v podobě magistrátních úředníků, nicméně velcí hráči v čele s někdejším primátorem metropole za ODS Pavlem Bémem se opletačkám s úřady vyhnuli.

Foto: Petr Horník, Právo

Jiří Chytil

Ostré kritice kvůli tomu čelila pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová, na kterou kvůli jejímu postupu v kauze podali poslanci bezpečnostního výboru trestní oznámení. [celá zpráva]

Tato žalobkyně se dostala v poslední době do hledáčku protimafiánského policejního útvaru v kauze Bereta, související s možným propojením klíčových lidí z bezpečnostních a justičních kruhů s podsvětím.

Z ničeho ale obviněna nebyla. Na rozsudky v rámci druhé části složité kauzy však čeká jeden z Bémových nástupců v čele metropole Bohuslav Svoboda (rovněž ODS) a s ním i všichni „jeho“ radní. [celá zpráva]

Související téma:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ty Máchová viní z toho, že podpisem dalších smluv se společností Haguess na provozování karty připravili hlavní město o zhruba 25 miliónů korun, za což jim v případě odsouzení hrozí dva roky až osm let vězení.

Reklama

Související články

Praha čelí exekuci kvůli opencard

18. 1. 2016, 10:36

Hlavní město Praha čelí exekuci kvůli sporu, který vede se společností eMoneyServices (EMS) kvůli správě systému ke kartě opencard. Obvodní soud pro Prahu 1...

Výběr článků