Hlavní obsah
Foto: Miroslav Sova, Právo

Karlův most

Jeden z historických symbolů Prahy spojuje Staré Město s Malou Stranou. Po mostu dlouhém přibližně půl kilometru a širokém devět a půl metru denně projdou tisíce lidí.

Foto: Miroslav Sova, Právo
Karlův most

Stavba se klene přibližně 13 metrů nad hladinou řeky Vltavy a je položena na šestnácti mostních obloucích. Vstup od Starého Města je chráněn Staroměstskou mosteckou věží, z druhé strany na něj shlíží větší a menší Malostranská mostecká věž.

Karlův most

Foto: Profimedia.cz

Na místě Karlova mostu, druhého nejstaršího dochovaného mostu v Čechách, stával dříve Juditin most, který byl v roce 1342 stržen povodní. Teprve v roce 1357 započala na pokyn Karla IV. stavba nového mostu, jemuž se až do poloviny 19. století říkalo pouze Kamenný nebo Pražský. Přibližně do té doby byl také kromě brodů a přívozů jediným spojením přes Vltavu v Praze.

Karlův most

Foto: Profimedia.cz

V minulosti sehrála tato gotická stavba řadu významných rolí, stala se místem střetávání lidí, centrem městského života, probíhaly zde soudy, jarmarky a pořádaly se zde bojová klání. Dnes je jednou z nejvíce vyhledávaných památek v Praze. Lidé často obdivují také třicítku barokních soch a sousoší, které most zdobí. Na mostě také působí celá řada pouličních umělců, dostat však místo v této lukrativní poloze není vůbec snadné.

Karlův most

Foto: Profimedia.cz

V minulosti na mostě jezdila koněspřežná dráha i tramvaj, jejíž speciální koleje zkonstruoval František Křižík. Tramvaje později nahradily autobusy a až do roku 1965 zde fungovala i automobilová doprava. Teprve poté se stal přístupným pouze pro pěší.

Karlův most

Foto: Profimedia.cz

V průběhu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století proběhla na mostě generální oprava, v roce 2007 započala nová oprava, při které došlo i k několika velmi necitelným úpravám. Památková inspekce upozornila na výrazná pochybení. Týkala se především zábradlí, na němž zřejmě bylo vyměněno více kamenů, než bylo třeba.

Další opravy jsou naplánovány na červen 2019 a měly by trvat okolo dvaceti let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků