Článek
Tradiční pochod v historických kostýmech vyrazil krátce po páté hodině z Malostranského náměstí a zamířil přes most na Křižovnické náměstí, kde se v 5:31 odehrál slavnostní akt poklepání základního kamene, stejně jako v roce 1357.
Průvod vedl herec v roli císaře Karla IV., kterého doprovázeli rytíři na koních, bubeníci, středověcí hudebníci i skupiny měšťanů. Cestou průvod provázely ukázky středověkých tanců a šermířských soubojů. Akci sledovaly stovky Pražanů i turistů, kteří si přivstali, aby mohli být svědky jedinečné podívané.
„V letošním roce jsme se zaměřili na čistotu a správnost průvodu z hlediska dvořanů. Musím za to poděkovat Miroslavu Smahovi, který osobně představoval krále a císaře Karla IV. On je nejen znalec dobové etikety, ale dnes dbá na to, aby všechny oděvy, symboly a vlajky byly správně,“ vysvětlil Novinkám ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.
Součástí oslav byl i doprovodný program. Návštěvníci si mohli poslechnout středověkou hudbu kapely Řemdih, sledovat vystoupení tanečníků skupiny Regii Caroli regis a šermířské ukázky Fedrfechtýřů. V kostele sv. Františka z Assisi byla sloužena mše za stavitele mostu a všechny, kteří se na jeho vzniku podíleli.
Vaječné speciality
Barokní kavárna u Muzea Karlova mostu lákala příchozí na vaječné speciality – připomínku legendy o tom, že při stavbě mostu se do malty přidávala vejce, aby konstrukce vydržela staletí.
Oslavné pochody k výročí Karlova mostu se v Praze pořádají od roku 2007, kdy most slavil 650 let. „První průvod byl opravdu největší večírek. Tehdejší primátor (Pavel Bém, pozn. red.) měl smysl pro nadsázku a pražské legendy. Tehdy souhlasil s tím, že přes Karlův most jel povoz s kohouty, na tramvajových kolejích byl nasypán písek a na něm probíhaly souboje rytířů a Staré Město dobývali Švédové,“ vzpomínal ředitel muzea.
„Obecně se výročí takto slaví díky tomu, že v roce 1979 doktor Horský ve svém sborníku poprvé prezentoval teorii o symetrii data, kterou tvoří číselná řada 1-3-5-7-9-7-5-3-1,“ řekl Bergman. Číslice se čtou stejně zepředu i zezadu a tvoří tzv. pyramidovou posloupnost.
Podle dobové víry měla tato číselná harmonie zajistit mostu pevnost, odolnost proti pohromám a ochranu před zhroucením.